Oda Bülteni: OCAK 2023 - SAYI: 295

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

DEMOKRASİ, LAİKLİK, TOPLUMSAL REFAH İÇİN MÜCADELEYE DEVAM!

1981-1983 yıllarında Odamızın Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan, zor zamanlarda Odamızı yalnız bırakmayan değerli Başkanımız ve Hocamız Prof. Dr. Selçuk Somer’i yitirdik. Oda örgütlülüğümüz, ailesi, sevenleri ve öğrencilerine başsağlığı diliyoruz.

TMMOB Yönetim Kurulu, her yılın Aralık ayının son haftalarında bir sonraki yıl için mühendis, mimar, şehir plancısı asgari ücretini belirliyor. TMMOB Yönetim Kurulu, geçen ayın son haftasında da 2023 yılı için işe ilk giriş bildirgesinde baz alınacak mühendis, mimar, şehir plancısı asgari ücretini brüt 17 bin 500 TL olarak belirledi. Ayrıca, “Odalarınca belgeli çalışmanın koşul olduğu uzmanlık alanlarında, mesleki deneyimin arandığı alanlarda, şantiye şefliği, sorumlu müdürlük, iş güvenliği uzmanlığı, yapı denetim elemanı, daimi nezaretçi, uzak yol kaptanlığı vb. hizmetlerde asgari ücret uygulanmayacağını, bu durumda olan mühendis, mimar, şehir plancılarının ücretlerinin” ise “alınan sorumluluk gereği belirlenen asgari ücretin üzerinde olmasına” karar verildi. Yakından bildiğimiz üzere bu kararın uygulanması bir mücadele konusudur.

Bilindiği üzere Oda olarak “Sanayinin Sorunları ve Analizleri” adlı aylık bir bülten yayımlıyorduk. Şimdi ise farklı bir formatta ve üç ayda bir/yılda dört sayı olarak “Sanayi ve Toplum” adlı bülteni yayımlamaya karar verdik. Değerli iktisatçı, toplumbilimci, akademisyen, meslektaş ve uzmanların katkılarıyla hazırlanacak olan Sanayi ve Toplum’un ilk sayısının bu ay içinde çıkacağını buradan duyurmak istiyoruz.

Covid-19 pandemisi nedeniyle geçen yıl yapamadığımız Öğrenci Üye Kurultayı’nı önümüzdeki Mart ayının 11’inde Ankara’da düzenleyeceğiz. Kurultay öncesinde, Şubelerimizde Öğrenci Üye Yerel Kurultayları yapılmaya başlandı. Bu kurultaylarda oluşacak görüşler öğrenci üyelerimiz tarafından merkezi kurultaya taşınacak. 49. Çalışma Programımızda yer alan ve hazırlıkları süren diğer etkinliklerimiz de 2023 yılı içinde yapılacak.

Odamızın 68. kuruluş yıldönümünü ve bazı Şubelerimizin kuruluş yıldönümlerini, Şubelerimizin düzenlediği Geleneksel Gecelerde kutladık. Onyıllarca mühendislik yapan meslektaşlarımıza plaket/onurlukları verildi. Oda Yönetim Kurulu olarak işinden, ailesinden zaman ayırarak Odamızı bugüne taşıyanlar ve meslekte geçirdikleri uzun yıllar nedeniyle onurluk alan meslektaşlarımızı ve büyüklerimizi tekrar kutluyor, esenlikler diliyoruz.

2023 yılına yeni zamlarla ve hayat pahalılığından bunalmış olarak girdik. Diğer yandan dört kişilik bir ailenin “yoksulluk sınırı”nın 26 bin 485 TL olduğu ülkemizde asgari ücret 8 bin 500 TL olarak açıklandı. Daha yüksek ücret alanların ücretlerini de aşağı çekme işlevi olan asgari ücretin yeni tutarı, yüzde 137,55 olan gerçek enflasyonun çok gerisindeki resmi enflasyon (yüzde 64,27) düzeyinde bile olmadı. Hem yeni asgari ücret, hem de emekliler ve kamu çalışanlarına yapılan yüzde 30 artış, iktidarın halkımızı nasıl yoksullaştırdığının birer göstergesi oldu.

Tekrar belirtmek istiyoruz: Emek düşmanı iktidarın Cumhuriyeti, demokrasiyi, laikliği, kamu yararını, liyakatı tasfiye edip rant vurgunları, yolsuzluklar ve dinci gericiliğin karanlığı ile ülkemizi sürüklediği felaketlerden kurtulmak ve tekrar gündeme gelen TMMOB’mizin yasasını değiştirme girişimine karşı mücadele etmek, 2023’teki görevlerimizin başında gelmektedir. Bu kararlılıkla bütün meslektaşlarımız ve ailelerinin yeni yılını tekrar kutluyor, yeni yılın demokrasi, barış, huzur ve toplumsal refah getirecek gelişmelerle dolu olmasını diliyoruz.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Ekler