Oda Bülteni: OCAK 2024 - SAYI: 307

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

2024, ÜLKEMİZ VE HALKIMIZIN YOKSULLAŞTIRILMASINA, SÖMÜRÜ VE GERİCİLİĞE, MESLEK HAKLARIMIZIN GASPINA KARŞI DİRENÇ VE MÜCADELE YILI OLSUN!

Öncelikle bütün meslektaşlarımız ve ailelerinin yeni yılını tekrar kutluyor, yeni yılın demokrasi, barış, huzur, refah getirecek gelişmelerle dolu olmasını diliyoruz.

2024 yılına girdik ama nasıl? Dünyada emperyalizmin neden olduğu savaşlar ve savaşlara yol açacak gerilimlerle, kitlesel göçlerle, kapitalizmin tahripkârlığının neden olduğu iklim krizinin yakıcı etkileri ve daha bir dizi toplumsal sorunla…

Ülkemizde de yeni yıla deprem bölgelerinin sarılamayan yaralarıyla, yeni zamlarla, yeni vergi ve harç artışlarıyla, yüksek enflasyonla, gerçek enflasyonun çok altındaki ücret ve emekli aylıklarıyla, ülkemiz ve halkımızın gün gün daha fazla yoksullaştırılmasıyla; Cumhuriyet değerleri, laiklik ve demokrasi düşmanlığıyla, çağ dışı hilafet-şeriat çağrılarıyla, yasa dışı tarikat ve cemaatlerin kurumlarda söz sahibi olmasıyla, anaokullarından tüm eğitim sürecine, tüm kurumlar ve toplumsal yaşama dek yayılan dinselleştirme çabalarıyla; Anayasa ve hukuk tanımazlıkla, kuralsızlaşmanın hemen her alana yayılmasıyla; rant vurgunları ve yolsuzlukların koruma altına alınmasıyla; şiddetin, kadınlara, çocuklara yönelik taciz, tecavüzlerin ve iş cinayetlerinin artışıyla; mesleklerimizin itibarsızlaştırılma, değersizleştirilme çabaları eşliğinde girdik. Toplumsal yaşamın sayısız alanında insana, halka, ülkeye düşman uygulamalar günlük olaylar arasında.

Ancak bütün olumsuzluklara karşı, toplumun değişik kesimlerinin memnuniyetsizlik, tepki ve mücadeleleri de sürüyor. Meslek, meslek örgütlülüğü ve ülke sorunlarından hareketle toplumsal muhalefetin bir parçası olan bizler, bu genel durumun değiştirilmesi ve aydınlık yarınlara ulaşmak için mücadeleye devam edeceğiz. Bu kararlılıkla 2024 yılının ülkemiz ve halkımızın yoksullaştırılmasına, sömürü ve gericiliğe, meslek haklarımızın gaspına karşı direnç ve mücadele yılı olmasını diliyoruz.

49. Çalışma Dönemini tamamlamak üzereyiz. Önümüzdeki Şubat ayında yapılacak Şubelerimizin genel kurul ve seçimlerinin; Oda Çalışma İlkeleri doğrultusunda süreklilik içinde yenilenmeyi sağlamanın, mesleki faaliyetlerimizi daha da yetkinleştirmek için görüş ve önerilerin dile getirilmesinin, ülkemizin, halkımızın, örgütlülüğümüzün sahiplenilmesinin, Oda içi demokrasinin, katılımın geliştirilmesi açısından büyük önemi var.

İktidarın Anayasa tanımazlıkla yeni bir anayasa değişikliğini gündeme getirmek ve rejim değişikliğini totaliter boyutlara ulaştırmak istediği biliniyor. Yapılmak istenen değişiklikler arasında, kamu yararı doğrultusunda faaliyet gösteren kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının özerk demokratik yapılarını değiştirmek olduğu da bilinmektedir.

Bu nedenlerin bütünü itibarıyla, genel kurullar ve seçimlerimize üyelerimizin katılımı olağanın ötesinde önem kazanmaktadır. Bütün üyelerimizi genel kurullara ve seçimlere katılmaya, daha güçlü Şubeler, daha güçlü bir Oda ve TMMOB için katkılarını koymaya davet ediyoruz.

Şube genel kurullarının mesleki demokratik çizgimizi; ülkemize, halkımıza, mesleklerimize yönelik sorumluluklarımızı birlik içinde teyit ederek Odamızı yeni çalışma dönemine taşıyacağına eminiz. Bu vesileyle yönetim görevlerinden ayrılacak arkadaşlarımıza emekleri, katkıları için teşekkür ediyor, yeni seçilecek ve görevlerine devam edecek olan tüm arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz.

Esenlik dileklerimizle.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Ekler