Oda Bülteni: TEMMUZ 2023 - SAYI: 301

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

TEOMAN ÖZTÜRK’Ü SEVGİ VE SAYGI İLE ANIYORUZ

TMMOB’nin 1973-1980 döneminin unutulmaz Başkanı Teoman Öztürk’ü, aramızdan ayrılışının 29. yılında Ankara Karşıyaka Mezarlığındaki Anıt Mezarı başında ailesi, dostları ve yol arkadaşlarının katıldığı bir törenle andık. Teoman ağabeyin arkadaşlarıyla birlikte oluşturduğu TMMOB’nin yurtsever toplumcu mühendislik-mimarlık çizgisi ve ülke gerçeklerine üzerine görüşleri, bugün de yolumuzu aydınlatıyor. TMMOB’ye bağımsızlıkçı ve toplumcu yeni bir yön veren O’nu ve aramızdan ayrılan arkadaşlarını sevgi ve saygı ile anıyoruz. Bağımsız, emeğin ve bilimin aydınlatacağı laik demokratik Türkiye mücadelemiz Teoman Öztürklerin açtığı yolda kararlılıkla sürecektir.

Geçen ay, 10. ve 11. Dönem Mersin Şube Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan arkadaşımız Oğuz Akar Tülücü’yü kaybettik. Başta ailesi olmak üzere arkadaşları ve Oda camiamıza başsağlığı ve sabır diliyoruz.

*          *          *

TMMOB, kamuda çalışan mühendis, mimar, şehir plancılarının ücretleri ve özlük haklarının iyileştirilmesine ilişkin önerilerimizi yıllardır Cumhurbaşkanlığı’na, TBMM Başkanlığı’na, Bakanlıklara, Devlet Personel Başkanlığı’na ve TBMM’de grubu bulunan siyasi partilere iletmesine rağmen bir adım atılmamıştır. Özlük hakları ve ekonomik taleplerimizi içeren ek gösterge, ek ödeme ve ücret iyileştirmelerine yönelik, içeriği Birliğimizce hazırlanan üç ayrı kanun teklifi Meclisin önceki döneminde farklı milletvekillerince kanun teklifi olarak sunulmuş ancak iktidar partisi taleplerimizi duymazdan gelmiştir. Oysa meslektaşlarımız yoksulluk koşullarında yaşamaktadır. Seçimlerin ardından başlayan ve halen süren fahiş yeni zamlar ve vergi artışlarıyla hayatlarımızın daha da zorlaştığı koşullarda taleplerimizi dile getirmeye, mücadelemizi kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz.

Ayrıca belirtmek gerekir, iktidarın kamu çalışanları ve emeklilere düşük enflasyon hesaplaması üzerinden yaptığı artışlardan bir kuruş bile kimsenin cebine girmeden yapılan yeni zamlar ve vergi artışları halkımızın yoksullaşmasına yeni bir hız vermiştir. Bu koşullarda emek ve demokrasi güçlerinin birleşik mücadelesi daha da önem kazanmıştır.

Mevcut koşullarda başlıca görevlerimiz; iktidarın ekonomik ve sosyal açılardan ülkemizi ve halkımızı felaketlere sürükleyen politikaları ve totaliter baskı rejimine karşı emekten, bilimden, demokrasiden, laiklikten, kamuculuktan yana ekonomi ve sosyal politika önerilerimizi topluma sunmaya; kamusal mesleki sorumluluklarımızı yerine getirmeye, meslek itibar ve onuru ile meslek örgütlerimizi korumaya kararlılıkla devam etmektir.

*          *          *

Geçtiğimiz ay Ankara’nın Elmadağ ilçesindeki MKE Roket ve Patlayıcı Fabrikası’nda bir patlama meydana gelmiş ve 5 işçi yaşamını yitirmişti. Olay üzerine yaptığımız Yine Makina Kimya Endüstrisi, Yine Patlama, Yine Ölüm başlıklı açıklamada Elmadağ’daki patlamanın ilk patlama, ilk yangın, ilk olay olmadığı, önceki yıllarda da hemen her yıl patlamalar meydana geldiğini, ölümler, yaralanmalar olduğunu belirttik. Bültenimiz yayına hazırlanırken MKE’nin Ankara’nın Mamak ilçesine bağlı Kayaş semtinde bulunan Kapsül Fabrikası’nda da patlama meydana geldi ve ilk belirlemelere göre 4 işçi yaralandı. İşçi sağlığı ve iş güvenliğine (İSİG) önem vermemenin sonucu olarak ülkemizde her gün iş cinayetlerinde en az 5 işçi hayatını kaybetmektedir. MKE Fabrikalarında art arda yaşanan patlamalar da ne yazık ki sürpriz veya beklenmeyen olaylar değildir. Açık ki sermaye güçlerinin çıkarlarını koruyarak İSİG’e önem vermeme politikası kazalara ve cinayetlere açık bir şekilde davetiye çıkartmakta, Odamız, TMMOB ve ilgili meslek örgütlerinin uyarıları ve önerileri dikkate alınmamaktadır. Konuyla ilgili eğitimler, periyodik denetimler yapan ve kongreler düzenleyen Odamız, çalışanlardan yana insanca bir İSİG politikası için mücadeleye devam edecektir.

Esenlik dileklerimizle.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Ekler