Tesisat Mühendisliği Dergisi: Tesisat Mühendisliği 5

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

Değerli Okurlarımız,

Tüm Mühendislik alanlarında olduğu gibi giderek netleşen bir uzmanlık alanı Tesisat Mühendisliği‘ nde de insanların daha iyi koşullarda yaşaması için sürekli bir gelişim ve değişim söz konusu-dur. Ancak salt teknolojilerin değil anlayışların da değişmesi ile insanlığın daha iyi bir yaşam sürdüreceğine inanıyoruz.

Ne yazık ki geçtiğimiz günlerde insanlarımızın yaşamlarını sona erdiren üzücü bir olay daha yaşadık 2000‘ li yıllara teknolojik olarak hazırlanma çabası içinde olduğumuz günlerde ortaçağ anlayışlarının yarattığı Sivas katliamının acısı içindeyiz. Bu olayda yaşamını kaybeden 37 aydın insanı burada anmayı görev biliyoruz.

Değerli Okurlarımız,

Ülkemizde henüz yeterince uygulama alanı bulamayan ancak gelişmiş ülkelerde geleceğin önemli enerji kaynaklarından biri olarak değerlendirilip bu günden hazırlıkları yapılan "Güneş Enerjisi" kapak konusu ile 5. sayımızda da birlikteyiz.

Bu sayımızda Güneş Enerjisi ile ilgili genel bilgiler ve uygulamalarından örneklerin yanı sıra kapak konusu dışında bir çeviri makale de bulacaksınız.

Ayrıca konu ile ilgili bir kitap tanıtımı, İngiltere‘ den Tesisat Mühendisliği ile ilgili kuruluşların adresleri ve Elektrik işleri Etüt İdaresi‘ nin çalışmalarını da sizlere sunmak istedik.

Bu sayıya yazıları ile katkıda bulunan Doç. Dr. Abdurahman Kılıç‘a, Doç. Dr. Ali Güngör‘ e, Doç. Dr. Metin Çolak‘a. Prof. Dr. Alpin Kemal Dağsöz‘ e, Sayın Hüseyin Günerhan‘ a, Sayın Süleyman Evciimen‘ e, Sayın Çetin Göğüs‘ e, Yrd. Doç. Dr. Eyüp Akaryıldız‘ a ve EİEİ Genel Müdürlüğü çalışanlarına ve tüm katkısı olanlara teşekkür ediyoruz.

Ağustos ve Eylül sayılarında "Yüksek Yapılar" kapak konusu ile yeniden birlikte olmak dileği ile çalışmalarınızda basanlar dileriz.