Amaç-Kapsam

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Bir sistemin fonksiyonlarını istenen bir düzeyde yerine getirebilmesi için gerçekleştirilen her türlü onarım, yenileme, muayene vb. faaliyetlere "bakım" denilmektedir. Artan rekabet koşullarında firmalar, üretimlerini en düşük maliyette ürün kalitesinden, iş güvenliğinden ödün vermeden planladığı süre ve süreçlerde, makine ve tesislerinin değeri azalmadan gerçekleştirmek istemektedir.

Makina Mühendisleri Odasının başlattığı bakım konusundaki bilinçlenme çabaları 2003-2009 yılları arasında Denizli, 2011 yılında Kocaeli, 2013 yılında Sakarya ve son olarak ta 2015 yılında Eskişehir`de düzenlemiş olduğu Bakım Teknolojileri Kongresi ve Sergi faaliyetleriyle ivme kazanmıştır. Ancak gelinen nokta halen beklentilerin altındadır ve Odamızın yapacağı daha çok çalışma vardır.

2003 yılında "Bakımın Üretime Katkısı ve Bakım Ekonomi İlişkisi", 2005 yılında "Bakım Mühendisliğinin Önemi", 2007 yılında "TPM (Toplam Üretken Bakım)", 2009 yılında yine "Bakım Mühendisliği", 2011 yılında "Bakım Güvenilirliği", 2013 yılında "Bakım ve Enerji" ve son olarak 2015 yılında yapılan Bakım Teknolojileri Kongresi ve Sergisinde tartışılan tema bir defa daha "Bakım Mühendisliği" olmuştur.

Bakım yapılabilirliğin herhangi bir sistemin tasarım aşamasında başladığından varsayımla mühendislik eğitimi esnasında veya sonrasında bilinçlenmeye yönelik ne tür çalışmalar yapılabileceğinin tartışılmasının gerekli olduğundan yola çıkarak tekrar Denizli Şube tarafından düzenlenecek olan VIII. Bakım Teknolojileri Kongresi ve Sergisinin ana teması ise "Bakım İçin Tasarım – Mühendislikte Bakım Eğitimi" olarak belirlenmiştir.

28-29-30 Eylül 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan ulusal kongre ve sergimizde, konusunda uzman olan kişi ve firmaların, bilgi ve deneyimlerini bizlerle paylaşmasını, bildiriler sunmasını hedeflemekteyiz. Sergi boyutunda ise çeşitli sektörlerde ürün ve hizmet üreten firmalar ile işletmelerin bakım personellerini, akademisyenleri ve üniversite öğrencilerini buluşturmayı amaçlamaktayız. Bu önemli etkinliğimizde sizleri de aramızda görmekten onur ve mutluluk duyacağımızı ifade eder, katılım ve desteklerinizi bekleriz.