SOMA’YI UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ!

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Ankara Şubesi

TMMOB Ankara İKK, DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, KESK Ankara Şubeler Platformu, Ankara Tabip Odası, Ankara Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası tarafından Soma faciasının 6. yılı dolayısıyla ortak bir açıklama yapıldı.

SOMA’YI UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ!
Çarklar dönüyor; emekçiler, işçiler ölüyor. 

Türkiye’nin en büyük toplu işçi ölümü olan Soma katliamı, aradan geçen 6 yıla rağmen hala sıcaklığını koruyor. Soma’da beşi mühendis, 301 maden işçisini yitirdiğimiz o günden bugüne acılarımız, yaralarımız daha da büyüdü.

Dayıbaşlarına kadar uzanan çıkar ortaklığı, yeraltında ve üstünde ortaya çıkabilecek olası vahşetin bedelini biliyor ve sonuçlarını göze alıyorlardı. 

Onca uyarıya, bilimsel rapora ve yeraltında devam eden yangına rağmen üretimi arttırarak devam ettirenler bu katliamın gelebileceğini biliyorlardı ve bu katliamı önleyebilecekken kar hırsına yenik düştüler. Soma, Türkiye işçi sınıfına bir acı feryat olarak miras kalırken, tarihe sömürünün en vahşi örneği olarak geçti.

İş cinayetinin yaşandığı Soma Maden İşletmeleri AŞ ve Uyar Madencilik tarafından işten çıkarılan üç bin maden işçisinin kıdem tazminat vb. yasal alacakları da savsaklandı, ödenmedi.

Hukuk sürecinde; 301 işçinin aileleri, avukatlar, DİSK-KESK-TMMOB-TTB, emeğe değer veren siyasi partiler, işçilerin dostları davanın peşini bırakmadı.

301 işçinin ölümünden sorumlu olan kamu görevlileri yargı önüne bile çıkartılmadan, esas işveren Alp Gürkan beraat ettirildi. Ortaya çıkan sonuç vicdanları, adalet duygusunu tatmin etmediği gibi, kar hırsı uğruna işçilerin ölmesine, sakat kalmasına sebep olan patronlar, taşeronlar, dayıbaşları, işbirlikçi sendikalar, işçilere tekme atanlar ve siyasetin çıkar ortaklığı bir kez daha korundu, gölgelendi. Sorumlular büyük ölçüde cezasız kaldı, kurtuldu. Soma bir iş kazası değil, bir cinayet ve katliamdır. İş cinayetlerinde hayatını kaybeden bütün işçiler için adalet demeye devam edeceğiz.

Adalet önünde hesabı sorulmadığı için Soma katliamının ardından yaşanan süreçte yeni Soma’lar olmasın diyerek yürütülen mücadeleye rağmen Türkiye’de her yıl 7 tane daha Soma Katliamı yaşanıyor.

Soma katliamının, iş cinayetlerinin gerçek sorumluları bellidir. İş cinayetlerinin esas nedeni çarklar dönsün, işçiler ölürse ölsün şeklindeki kar hırsı, savsaklanan denetim, özelleştirmeler, üretim zorlaması ve taşeronlaştırmanın teşvik edilmesidir. İşçi sağlığı ve iş güvenliği alanını sermayeye, piyasaya terk etmek, gerekli işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini almamak hata değil, bilerek, isteyerek yapılan bir tercihtir. 

Soma katliamı başta olmak üzere Türkiye’de ki bütün iş cinayetlerine karşı durmaya, adalet istemeye ve gerçek adalet yerini buluncaya kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. 

Maden işletmelerinin ve maden havzalarının işçi mezarlığına dönmemesi için madencilerin beklentisi ve talebi bu salgın ortamında enerji hammaddesi gibi zorunlu madenlerin dışında, tüm maden ocaklarının Covid-19 salgını kontrol altına alınana kadar, gelir kaybı olmadan üretime ara vermesidir. Çalışmak zorunda olan az sayıdaki maden işletmesinde vardiyalardaki çalışan sayısının azaltılması ve fiziki mesafe dahil, salgında gerekli olan tüm önlemlerin eksiksiz alınmasıdır.

Soma katliamını unutmamak unutturmamak hepimizin görevidir. İş cinayetlerinin olmadığı, çalışırken ölmeyeceğimiz, insanca çalışacağımız, insanca yaşayacağımız yeni bir toplumsal düzeni mutlaka kuracağız.

DİSK Ankara Bölge Temsilciliği
KESK Ankara Şubeler Platformu
TMMOB Ankara İKK
Ankara Tabip Odası
Ankara Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası