YAŞASIN 8 MART

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Ankara Şubesi

Oda Başkanı Yunus Yener, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Kadınların Sömürüsüz, Şiddetsiz, Eşit ve Özgür Yaşam İstemlerinin ve Gericiliğe Karşı Mücadelelerinin Yanındadır

Ülkemizde aile, eğitim, çalışma yaşamı, istihdam başta olmak üzere toplumsal yaşamın her alanında kadınlara yönelik eşitsizlik ve şiddeti meşrulaştıran yaklaşımlar özellikle son yıllarda oldukça artmıştır. Ekonomik ve sosyal sömürü, kadınları toplumun alt bireyleri olarak görme, cinsel istismar ve şiddet toplumda yaygınlaşmaktadır. Kamuoyunda “İstanbul Sözleşmesi” olarak da bilinen, “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”ni ilk imzalayan iktidarın rejim değişikliğiyle birlikte imzasını geri çekmesinin bu sürece katkıda bulunduğu bilinmektedir. Aynı şekilde gerici rejimin inşasında kadınların ikinci sınıf olarak görülmesi önemli bir yer tutmaktadır. Kadınlara yönelik şiddet ve cinayetlerdeki artışı körükleyen bir atmosfer söz konusudur.

Ancak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir kez daha belirtmek isteriz ki kadınların ekonomik, siyasi, kısaca toplumsal yaşamın bütününde daha şiddetli bir sömürü, eşitsizlik ve şiddete maruz bırakılması, sadece kadınların değil tüm toplumun sorunudur. Kadınlar özgürleşmeden hiçbir toplum özgürleşemez. Bu nedenle eşit, özgür, demokratik, uygar bir Türkiye mücadelesi, kadınların örgütlü mücadelesi ile birlikte başarıya ulaşabilecektir.

Kadınların toplumsal cinsiyet eşitsizliklerine karşı her alanda verdikleri eşit ve özgür yurttaşlık mücadelesi, aynı zamanda ülkemizin laiklik, demokratikleşme ve özgürleşme mücadelesidir. Odamız bu onurlu mücadelelerinde kadın meslaktaşlarımız ve tüm kadınlarla birlikte ve dayanışma içinde olmayı sürdürecektir.

Birlik ve dayanışmanın en güzel günlerinden biri olan 8 Mart’ta ülkemizin dört bir köşesinde gericiliğe, sömürüye, baskıya, şiddete, taciz, tecavüz ve cinayetlere karşı seslerini yükseltecek olan kadınların ve kadın meslektaşlarımızın 8 Mart’ı kutlu olsun diyor, baskı ve şiddet sonucu yaşamlarını kaybeden tüm kadınları sevgiyle, saygıyla anıyoruz.

Yunus Yener

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı