HALKIN; AKKENT CAMİİ İNŞAATININ TAMAMLANMASINDAN ÇOK, COVİD-19 BELASINDAN KURTULMAYA İHTİYACI VARDIR!...

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Gaziantep Şubesi

HALKIN;
AKKENT CAMİİ İNŞAATININ TAMAMLANMASINDAN ÇOK,
COVİD-19 BELASINDAN KURTULMAYA İHTİYACI VARDIR!...

HALKIN;

AKKENT CAMİİ İNŞAATININ TAMAMLANMASINDAN ÇOK,

COVİD-19 BELASINDAN KURTULMAYA İHTİYACI VARDIR!...

14 Kasım 2019 tarihinde Şahinbey ilçesi Akkent Mahallesi’nde yapımına 2012 yılında başlamış olan Akkent Camii İnşaatı iskelesinde meydana gelen çöküntü sonucunda, meslek camiamız çok değerli ve yetişmiş bir kardeşimizi, İnşaat Mühendisi Korkut Küçükcan’ı kaybetmişti. Olay meslek camiamızın yanında, Gaziantep ve tüm Türkiye’yi derinden sarsmış, olayın hukuki, bilimsel, teknik usulsüzlükler ve ihmaller neticesinde meydana geldiği ne yazık ki ancak felaketin ardından ortaya çıkmıştı.

•Cami alanını da kapsayan yerin imar uygulamasının, kazadan hemen bir gün sonra yapılarak tapuda tescil edilmesi,

•İnşaata ait mimari ve statik projelerin olmaması, varsa bile ulaşılamaması,

•Yapı için düzenlenmiş bir inşaat ruhsatı olmaması,

•Yapının imara aykırı olarak yapılması,

•Cami inşaatında herhangi bir denetleme ve iş güvenliği hizmeti olmaması,

•İnşaatta tek bir işçinin bile sigortalı çalışmaması,

•İki katlı basit bir yapıda bile kullanılmaması gereken ahşap iskelelerin böylesine büyük bir cami inşaatında (60 metre yüksekliğinde) kullanılmış olması,

•Kalıplarda ki uygunsuzluklar, betonarme yüzeylerdeki ayrışmalar, bozulmalar, aşınmalar ve çok daha uzun bir liste halinde sıralanabilecek eksiklikler, büyük ihmaller ve hatalar zinciri sonucunda bu felaketin gerçekleştiği gerek TMMOB Uzman Heyeti’nin 17 Kasım 2019 tarihli teknik raporunda, gerekse de Gaziantep Valiliği’nin 18 Kasım 2019 tarihli basın açıklamasında yer verilen “Kazanın meydana gelmesinin sebebi camide inşaatın olması değil, fen ve sanat kaidelerine uygun yapılmamasıdır.” ifadesi de doğrulamaktadır.

İmar planında park olarak görünen bu alanın ortasında, anıtsal ölçekte bir cami yapılmasına karar vermiş, gerekli olan imar değişikliğini cami inşaatına başlandıktan 5-6 yıl sonra gerçekleştirmiş, projeleri dahi olmayan ve ruhsat vermediği bir yapının yükselmesine izin vermiş, iş iskelesi bile olamayacak nitelikteki devasa boyuttaki ahşap iskelenin yapılmasına göz yummuş ve kamusal sorumluluğunu yerine getirmemiş, inşaat sürecinde gerekli önlemleri almamış, çürüyerek iyice güvensiz hale gelen iskeleyi sökmemiş/söktürmemiş ve bu facianın gerçekleşmesinin önüne geçmemiş, Şahinbey Belediyesi, yangından mal kaçırır gibi bugün Akkent Camii kaba inşaatı ikmal işini ihaleye çıkarmış.

Anlaşılır gibi değil,

Konu ile ilgili savcılık soruşturması tamamlanmadan bu ihale neden?

Daha da önemlisi, bırakın ülkeyi dünya Covid-19 salgını ile uğraşırken bu ihale neden?

İhale bedeli ise, 38 milyon.

38 milyon ihale bedelinin, ülke ve şehir olarak çok zor bir dönemden geçerken, Covid-19 salgını nedeni ile işini, ekmeğini, geleceğini kaybeden ihtiyaç sahiplerine harcanması daha doğru değil midir? Bırakın aylar sonrasını, iki gün sonrasını dahi göremeyen insanlar için harcanması daha doğru değil midir? Bu günlerde hayati derecede ihtiyaç duyduğumuz sağlık hizmetlerinde kullanılması daha doğru değil midir? Hiçbir yer bulamıyorsanız İstanbul’da yapımına başlanılan iki sahra hastanesinde kullanılarak, insanlarımıza şifa olması daha doğru değil midir?

İhalenin açık ihale usulü olarak yapılmaması, bu ihalenin usule uygun olarak yapılıp yapılmadığı kaygılarını da beraberinde getirmektedir. Ayrıca ihalenin EKAP’ta (Elektronik Kamu Alımları Platformu) ilan edilmemesi, ihalenin içeriği hakkında kamuoyunun bilgisinin olmaması, bedelinin de doğru belirlenip belirlenmediği hakkında soru işareti oluşturmaktadır.

Savcılık soruşturması devam ederken, yapının bundan sonraki durumu ile ilgili kararlar verilmiş bile. Sağlıklı bir zemin etüdü ve inşaatın şu anki statik analizi yapıldı mı, gerekli teknik incelemeler yapıldı mı, bilimsel ve teknik değerlendirmeler yapıldı mı? Bilemiyoruz. Yapıldı ise kimler tarafından yapıldı, ne zaman yapıldı, teknik raporlar tutuldu mu? Bilemiyoruz. Teknik rapor tutuldu ise kamuoyu ile paylaşılmadı, neyse ki bunu biliyoruz.

Hatalarla ve eksiklikler ile dolu bir geçmişi olan inşaattın hangi sebeple olursa olsun, ileride halkın güvenliğini riske atacak bir olumsuz durumu var ise tamamlanmaması ve kullanıma açılmaması gerektiğini ifade etmek istiyoruz. Henüz savcılık soruşturması devam ederken, ben yaptım oldu anlayışı ile ihaleye çıkılması, inşaatın başlangıcında yapılan hukuki, bilimsel, teknik usulsüzlükler ve ihmaller silsilesinin devamı niteliğindedir. Sorumlular bulunana kadar bu iş cinayetinin ve hukuki sürecin takipçisi olacağımızı tekrar kamuoyuna duyuruyoruz.

Unutmayınız ki belediyeler halkın belediyesidir. Belediyenin parası halkın parasıdır. Ve şu an halkın Akkent Camii inşaatının tamamlanmasından daha çok Covid-19 belasından kurtulmaya ihtiyacı vardır.

Saygılarımızla

TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu adına,

Aykut KOCALAR

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Gaziantep Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı