MMO’DAN YANGIN KONFERANSI !...

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Gaziantep Şubesi

MMO’DAN YANGIN KONFERANSI !...

Sanayideki gelişmeler, yeni üretim teknolojileri, yeni enerji kullanımları, çok katlı ve çok amaçlı binalar gün geçtikçe artmaktadır. Bu süreçte yeni üretim sistemlerine ve yeni binalara uygun ciddi önlemlerin alınması da gerekmektedir. Bu önlemlerin başında ise yangın güvenliği gelmektedir.

         Yangın, ne zaman ve nerede başlayacağı belli olmayan ve ne kadar süreceği de önceden kestirilemeyen bir tehlikedir. Yangınlar, ölüm ve yaralanmaların yanında, büyük maddi hasarları da beraberinde getirmektedir. Yangında can ve mal kaybını önlemenin birinci koşulu, yangının çıkmasını önlemek ve buna uygun tedbirleri almak, ikinci koşulu ise yangın çıktığında erken müdahale ederek yangının büyümesini, yayılmasını önlemek ve söndürülmesini sağlamaktır.

         Yangın bir kader değil, elektronik algılama ve söndürme sistemleriyle önlenebilen bir felakettir. Çıkış sebebi ne olursa olsun, günümüz teknolojisi yangın felaketlerinin önlenmesine ve büyümesine engel olacak olanaklara sahiptir. Ancak ülkemizdeki uygulamalar, denetim eksikliği ve yetersiz mevzuat düzenlemeleri yangınların, katliamlara dönüşmesine yol açmaktadır. 

         Alınması gereken önlemlerin başında yangın algılama ve uyarı sistemleri, yangına müdahale edebilecek yangın tüpleri gibi gerekli donanların binalarda bulunması, yangın merdivenleri olması ve kullanılabilir halde açık olarak tutulması gelmektedir. Yangının çıkmaması için gerekli önlemleri almak, yangının büyümesini ve söndürülmesini sağlamak ve yangın esnasında insanların güvenli bir şekilde binadan tahliyesi için gerekli önlemleri almak, yapı sektöründe mekanik tesisat alanına giren bir uzmanlık alanıdır.

         Bu çerçevede, 27 Eylül 2018 tarihinde 13.30 – 17.30 saatleri arasında, Şubemiz Konferans Salonunda “YANGIN GÜVENLİĞİNDE MEKANİK TESİSAT TASARIM ESASLARI ve ENDÜSTRİYEL TESİSLERDE YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMLERİ KONFERANSI” düzenliyoruz.

         Konferansa konunun uzmanları, İstanbul Teknik Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Dr. Kazım BECEREN ve TÜYAK - Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı Başkanı Mak. Müh. Taner KABOĞLU konuşmacı olarak katılacaklardır. Konferansta Yangın Güvenliği, Yangın Güvenliğinde Mekanik Tesisat Esasları, Söndürme Sistemleri Genel Tasarım Esasları, Duman Kontrol Sistemleri Genel Tasarım Esasları, Endüstriyel Tesislerde Söndürme Sistemleri Tasarımı, Endüstriyel Tesislerde Söndürme Sistemleri Uygulama Esasları konuları detaylı bir şekilde ele alınacaktır.

         Özellikle kentimize ve sanayimize oldukça yararlı olacağını düşündüğümüz konferansımıza, tüm üyelerimizi, ilgili kamu kurum ve kuruluşların görevli ve yetkililerini, mühendis ve mimarları, teknik elemanları ve ilgilenen herkesi bekliyoruz. 24 Eylül 2018

 

Saygılarımızla,

Hüseyin OVAYOLU

Şube Yönetim Kurulu Başkanı