ASANSÖR KAMUSAL DENETİMİ SIRASINDA KADIN MÜHENDİS ARKADAŞIMIZ ŞİDDETE MARUZ KALMIŞTIR!

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
İstanbul Şubesi

TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde görev yapmakta olan bir kadın mühendis arkadaşımız 20 Aralık Perşembe günü İstanbul’un Kartal İlçesi’nde bir apartmanda işini yapmaya çalıştığı sırada bir asansör firmasının Faruk Kırmızıdal adlı çalışanın uyguladığı şiddete maruz kalmıştır.

Basına ve Kamuoyuna;

TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Asansör Teknik Görevlisi bir kadın arkadaşımız 20 Aralık Perşembe günü İstanbul’un Kartal İlçesi’nde bir apartmanda asansörün periyodik kontrollerini yaptığı sırada bir asansör firmasının Faruk Kırmızıdal adlı çalışanı tarafından şiddete uğramıştır.

Kadın Mühendis çalışanımız asansörün periyodik kontrolünü yaptığı sırada asansör firmasının Faruk Kırmızıdal adlı çalışanı, asansörün uygunluk alamaması üzerine arkadaşımıza sözlü ve fiziksel olarak şiddet uygulamıştır. Görevli kadın arkadaşımızın apartmanı terk etmesine rağmen Faruk Kırmızıdal adlı şahıs kadın mühendis arkadaşımızı takip ederek, hakaret etmeye ve şiddet uygulamaya devam etmiştir.

Biz Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak, bu ve benzeri olayları şiddetle kınıyor; Faruk Kırmızıdal hakkında adli kurumlara gerekli suç duyurusunda bulunacağımızı ve ilgili Bakanlığa şikâyet edeceğimizi bildirmek istiyoruz.

Odamızın kuruluş amaçları arasında; ülke ve toplum yararları doğrultusunda yurdun doğal kaynaklarının işletilmesini, üretiminin artırılmasını, yurt sanayinin ulusal çıkarlara uygun yönde gelişmesini sağlamak için teknik ve bilimsel çalışmalar yapmak ve bunları üyelerinin ve sanayinin yararına sunmak, makina mühendisliği hizmetleri ile ilgili her türlü araştırma, inceleme, proje ve raporların hazırlanmasını, uygulanmasını ve teknik uygulama sorumluluğunun uzman makina mühendisleri tarafından yapılmasını sağlamak ve bunların teknik kurallara uygunluğunu incelemek, denetlemek ve onaylamak yer almaktadır.

Bu amaçlar doğrultusunda kamu sağlığı için asansör periyodik kontrolleri gerçekleştiren mühendis arkadaşlarımız bu gibi şahıslar tarafından çeşitli şekillerde şiddete maruz kalmakla beraber, kadın mühendis arkadaşlarımız söz konusu olduğunda bu şiddetin dozu ve sıklığı artmaktadır.

Türkiye’de kadın mühendis olmanın zorluklarını maalesef hepimiz biliyoruz. ‘’İşinin ehli değilsindir’’ bakışlarını özellikle sahada ve şantiyelerde olan kadın mühendisler fazlasıyla hissediyor ve yaşıyor. Bizler, yurttaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehlikeye atan her türlü davranışın kamusal çıkarlar açısından karşısında olmaya devam edeceğiz.

Kamuoyunda mühendislik mesleğinin yaygın olarak erkek mesleği olarak bilinmesine karşın Odamız bu alanda özellikle kadın meslektaşlarımızı görevlendirmek arzusu içerisindedir. Bilinmelidir ki, bu kişiler odamızın bu amacına engel olamayacaklardır. Kadınlar vardır ve var olmaya devam edeceklerdir. Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak bu gibi kişi ve şahısların karşısında kadın meslektaşlarımızın her zaman yanında olmaya devam edeceğiz.

Mesleğimizi icra ederken karşılaştığımız engellere ve kadın arkadaşlarımıza yapılan cinsiyetçi uygulamalara karşı ise kamusal denetimi savunmaya ve ayrımcı tavırlara karşı mücadelemizi sürdüreceğiz.

Üniversitelerde, yeraltında, açık işletmelerde, tesislerde, şantiyelerde makina mühendislerinin çalıştığı her yerde biz de varız diyoruz. Kafamızda baretimiz, aklımızda bilimsel düşlerimizle mesleğimizi icra ediyoruz.

Odamız, üye ve meslektaşlarından aldığı güçle görevlerini yerine getirmeye devam edecektir.

Diyorsunuz ki:

 "Susmamız oturmamız

Hep boyun eğmemiz

Hayatı seyretmemiz

İstendi bugüne dek

Suskunduk ve bekledik

Yaşandı seyrettik

Sonunda yeter dedik

Bir daha susmayana dek

Kadınlar vardır

Kadınlar her yerde"

 

İbrahim M. TATAROĞLU
TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
Yönetim Kurulu Sekreteri