LODOSLU HAVALARDA GAZ ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT - 04.02.2005

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
İstanbul Şubesi

LODOSLU HAVALARA DİKKAT
Son bir bucuk aydır 100'u aşkın vatandaşımız sobadan zehirlenerek yaşamını yitirdi. Bu durum hem üzücü hem düşündürücüdür...

Basına ve Kamuoyuna

LODOSLU HAVALARA DİKKAT

Özellikle lodoslu havalarda soba zehirlenmeleri can almaya devam ediyor. Son bir buçuk ay içinde soba zehirlenmeleri sonucunda 100'ü aşkın vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Bu durum hem üzücü hem düşündürücüdür. Tam anlamı ile felaketi andıran bu durum karşısında Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak tüm halkımızı bir kez daha uyarma ihtiyacı hissettik.
· Lodoslu havalara dikkat. Özellikle lodoslu havalarda ölüm olayları artmaktadır. Bacalarınız standartlara uygun değilse lodoslu havalarda soba yakmayın
· Dumanın geri tepmesini önlemek için bacalarınızın en üst noktasının, çatının en üst noktasından 1m daha yüksek olmasını sağlayın, baca şapkası takmayı ihmal etmeyin. Bacanızı standartlara uygun yaptırın. Baca çekişini arttırmak için baca yalıtımı yaptırın. Pencere veya duvar delinerek yapılan bacada mutlaka delinen kısımda sızdırmazlık sağlanmasına dikkat edin.
· Tekniğe uygun olmayan, temizliği ve bakımı yapılmayan bacalar en fazla zehirlenmelere ve yangınlara neden olur. Bacalarınızı, kömür gibi fazla miktarda is bırakan yakıt kullandığınız takdirde 2 ayda bir, diğer yakıtları (sıvı ve gaz gibi) kullandığınız takdirde 3 ayda bir temizlettirin.
· Kullandığınız yakıtın standartlara uygunluğunu kontrol edin. Izin belgesi olmayan satıcılardan kömür almayın.
· Kullandığınız her türlü ısıtma cihazlarının kalite belgesine haiz olup olmadığına, garantilerine ve garanti sürelerine dikkat edin.
· Mümkünse cihaz alırken cihazı çalışır halde görmeye gayret edin.
· Alacağınız cihazın kapasitesinin, kullanacağınız mekana uygunluğunu, inceleyerek karar verin.
· Yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt koymayın.
· Binaların yangından korunması yönetmeliklerine mutlaka uyun.

Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak; ölümlerin bir daha yaşanmaması için halkımızı lodoslu havalarda dikkatli olmaya davet ediyor, lodoslu havalarda bacası uygun olmayan evlerde soba yakılmaması konusunda bir kez daha uyarıyoruz.

Battal KILIÇ
TMMOB Makina Mühendisleri Odası
İstanbul Şube Sekreteri