SMM Birimi

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
İstanbul Şubesi

2023 Yılı SMM Yenileme İşlemleri

 

Oda Ana Yönetmelik ve bağlı yönetmelikler çerçevesinde ülkemizde yürütülecek Serbest Müşavirlik Mühendislik Hizmetlerinin tanımlanması, bu hizmetler yürütecek büroların tescili ile üyelerin meslek ve bilimsel çalışmalarına, yaptıkları işlere ve tamamlayıcı eğitimlerine dayanan uzmanlıklarının belirlenerek belgelendirilmesi ile belgelendirmeye dayanan meslek süreçlerin takibi kapsamında yapılan tüm işler belgelendirme çalışmaları olarak değerlendirilmektedir.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Makina Mühendisleri Odası Serbest Müşavirlik Mühendislik Büroları Tescil ve  Mesleki Denetim  Yönetmeliği uyarınca düzenlenmekte olan Serbest Müşavirlik Mühendislik Büroları Tescil Belgesi vize uygulaması, mevzuatta yapılan değişiklikler nedeniyle kaldırılarak, 2015 yılından itibaren Büro Tescil belgelerinin yıllık düzenlenmesine (Büro Tescil belgelerinde her yıl yapılan vize bölümü kaldırılmıştır) karar verilmiştir.

2023 yılı içerisinde SMM'lerce verilen hizmetlerin yürütülebilmesi ve Oda meslek denetiminin yapılabilmesi için belge yenileme işleminin yapılmış ve Oda Bilgi Yönetim Sistemine işlenmiş olması gerekmektedir.

SMM başvurularında, kendi adına (üye) şahıs firması için yıllık 4200 TL, üyenin ücretli veya ortak olduğu şirketler için yıllık 6000 TL SMM Büro Tescil Belge ücreti alınacaktır.

Yıl sonunda belge yığılmalarının olmaması için, belge yenileme işlemlerine yönelik başvuruların ekli formatta tanımlı belgeler içerecek şekilde ve 15 Aralık 2022 tarihinden itibaren yapılması gerekmektedir. 

1 Ocak 2023 itibari ile ücretlendirme 2023 yılı için belirlenen ücretler üzerinden yapılacak olup (TMMOB MMO tarafından SMM yetkili mühendisler için tavsiye niteliğinde 23.450 TL olarak belirlenmiştir.) Belge yenileme işlemini tamamlayan büroların 1 Ocak 2023 tarihi itibarı ile yürütmüş oldukları SMM hizmetlerine ilişkin mesleki denetim yapılamayarak belge yenileme işlemi tamamlanıncaya kadar sistemden (OBYS-Oda Bilgi Yönetim Sistemi) onay ve rapor düzenleme işlemi gerçekleştirilemeyecektir. 

 

2023 yılı SMM Başvuruları online olarak makina.mmo.org.tr adresinden gerçekleştirilebilir.