ŞUBE BAŞKANI SÜLEYMAN VAROL'UN 29 MAYIS İSTANBUL'UN FETHİ MESAJI

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Kayseri Şubesi

   Türk canını verir, bir avuç toprak vermez!
   Türk Siyasi tarihinin dönüm noktalarından biri olan ‘’İstanbul’un Fethi’’, Türk Devleti’nin yenilmezliğini en güzel şekilde göstermiştir. Bu fetih sayesinde Anadolu’nun kapıları Türk milletine sonuna kadar açılmış, bir çağ kapanıp yeni bir çağ açılmıştır.
   Hem İslam tarihi, hem Türk tarihi için önemli bir önder olan Fatih Sultan Mehmet, tahta çıktığında İstanbul’un çevresi Bizans tarafından kuşatılmış ve İstanbul’un en kısa zamanda fethedilmesi gerektiğinin bilincindeydi. Çünkü İstanbul’un bir geçit noktası olması, kara ve deniz ticaretindeki önemi, çevresinde bulunan farklı topluluklar ve dini açıdan önemli bir yer olduğunu biliyordu. Fatih Sultan Mehmet’in göstermiş olduğu inanç, azim, keskin zekası ve sistemli çalışma neticesinde 29 Mayıs sabahında birçok zorluğa göğüs gererek İstanbul fethedilmiştir.
  Türk Tarihinde birçok fetih yapıldı, zafer kazanıldı ama en önemlisi bir Dünya kenti olan İstanbul’un fethedilmesi oldu. Osmanlı devleti için yükselme dönemi başladı. Eğer Türk milleti isterse yıkılamaz diye bilinen kalelerin ve surların nasıl yıkılabildiği anlaşıldı.‘’ Bana Türklerden kurulu bir ordu verin, Dünya’yı rehin alayım’’ diyen Napolyon bizleri çok iyi anlatmıştır. Küçükten büyüğe herkes bilmelidir ki ‘’Türk canını verir, bir avuç toprak vermez!’’
   Fethi gerçekleştiren ve Hz. Muhammed’in övgüsüne mazhar olan başta Fatih Sultan Mehmet olmak üzere bu zaferin mimarı olan şanlı ordumuza ve onların arkasında olup bu fethe gönül vermiş olan tüm ecdadımızı rahmet ve minnetle anıyorum.