ASANSÖRLER NE KADAR GÜVENLİ - BASIN AÇIKLAMASI

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Kocaeli Şubesi

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Gebze İlçe Temsilciliği Yürütme Kurulu tarafından, hafta içinde meydana gelen ölümlü asansör kazasıyla ilgili bi basın açıklaması yapıldı.

Geçen hafta Gebze de meydana gelen ve 11 yaşındaki bir kardeşimizin hayatını kaybetmesine sebep olan asansör kazasının ardından, asansörlerin ne kadar güvenli olduğu bir kez daha tartışmalı hale geldi. Hayatını kaybeden kardeşimizin ailesine başsağlığı diliyoruz.

Günümüzde kullanılması vazgeçilmez hale gelen, halkımızın konutlar, işyerleri, hastaneler, AVM’ler gibi birçok yerde kullandığı asansörlerin sayısının ülkemizde 500 binin üzerinde olduğu düşünülmektedir.

Bu asansörler Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği kapsamında yıllık olarak kontrol edilmekte ve kontroller sonunda asansörlere, anlamları kısaca Yeşil etiket kusursuz, Mavi Etiket hafif kusurlu, Sarı Etiket kusurlu ve Kırmızı Etiket güvensiz olarak nitelendirilebilecek etiketler iliştirilmektedir.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı verilerine göre 2018 yılında toplam 434 bin 717 asansörün periyodik kontrolü yapılmış ve 223 bin 433 asansöre (yüzde 51) kırmızı etiket, 21 bin 122 asansöre (yüzde 5) sarı etiket, 102 bin 405 asansöre (yüzde 24) mavi etiket ve 87 bin 757 asansöre de (yüzde 20) yeşil etiket iliştirilmiştir.

Kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olan Odamız, asansörlerin yıllık kontrollerinin kamusal denetim anlayışıyla, tekniğine uygun olarak, deneyimli ve uzman makina mühendisleri tarafından yapılması ve bina sorumlularının bilinçlendirilmesi için ülke genelinde birçok il-ilçe belediyesinde eğitim düzenleyerek neler yapılması gerektiğini ifade etmiş; toplumun can ve mal güvenliğinin sağlanması için yapılacak çalışmalara her tür desteği vereceğini bildirmiş ve bu yönde birçok açıklama da yapmıştır.

Bizler bir kez daha uyarıyoruz:

Apartman yöneticileri (Bina sorumlusu) asansörün ayda bir defa periyodik bakımını, yılda bir defa da periyodik kontrollerini yaptırmalıdır.

Asansörlerin bakımının; meslek odalarınca mesleki yeterliliği belgelendirilmiş olan bakım personelenin olduğu, mühendis çalıştıran ve TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi olan yetkin asansör firmalarınca bakım yaptırılması sağlanmalıdır.

Asansör bakım firmaları kamu kurumlarınca sıklıkla denetlenmeli, yetkinlikleri kontrol edilmelidir.

Asansör bakım firmalarının bakımı gerçekleştirdiği bina da enaz 2 kişiye asansör kurtarma eğitimi vermeli, gerekli eğitim tutanakları tutulmalıdır.

Yetkisiz kişilerin kurtarma eğitimi yapması bina sorumlusu tarafından engellenmelidir.

Kırmızı Etiket iliştirilmiş asansöre kesinlikle bakım hizmeti verilmemesi ve asansörün bu süre zarfında kullanıma kapatılması sağlanmalıdır.

Kırmızı ve Sarı etiket almış güvensiz asansörlerin, denetim sonrası tespit edilen eksikliklerin 60 gün (Kırmızı) ve 120 gün (Sarı) içerisinde giderilmemesi durumunda mutlaka Belediyelerce mühürlenmesi sağlanmalıdır.

Belediye sınırları içerinde henüz kontrolleri gerçekleştirilmemiş asansörler ivedi olarak tespit edilmeli ve periyodik kontrollerinin yaptırılması sağlanmalıdır.

İlgili kamu kuruluşları ile yerel yönetimler, asansör periyodik kontrollerinin düzenli olarak yaptırılması konusunda daha duyarlı davranmalı, bu konuda Meslek Odaları ile denetim süreçlerinde işbirliğini arttırmalıdır.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Gebze İlçe Temsilciliği olarak; sektörde çalışan mühendis ve teknisyenlerin eğitilmesi konularında, uzman makina mühendislerine dayalı örgütlü yapımızla, kamu kurumları ve derneklerle işbirliği yaparak kamu adına ve kamu güvenliği için her zaman görev almaya hazır olduğumuzu bir kez daha kamuoyu ile paylaşıyor ve acılı ailemize tekrar başsağlığı diliyoruz.

TMMOB

Makina Mühendisleri Odası

Kocaeli Şube Gebze İlçe Temsilciliği Yürütme Kurulu