Oda Bülteni: MAYIS 2021 - SAYI: 275

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

YOLUMUZ EMEK, MESLEK, BİLİM, BAĞIMSIZLIK, PLANLAMA-KALKINMA YOLUDUR

16 milyon çalışanın muaf tutulduğu “tam kapanma” olarak lanse edilen kısmi önlemler süresi bitti ve gene halk sağlığını tesisten uzak bir “normalleşme” dönemine girdik. Gerek “kapanma” gerekse “normalleşme” dönemlerinde ne gereken hız ve sayıda kapsamlı aşılamanın yapıldığına,  ne de çalışanlar, işsizler, yoksullar, küçük üretici ve esnafa, kısaca tüm ihtiyacı olanlara yönelik kayda değer destek politikalarına tanık olamadık. Öyle ki işsizlik, yoksulluk nedeniyle intiharlar söz konusu. 

“Normalleşme” bahsinde Coronavirüs vakalarıyla ilgili verilerde oynama yapıldığı kuşkusu toplumda yaygındır. “Kapanma” döneminin önlemleri kapsamında yasalara aykırı ve gerici rejimlere özgü yasaklar, iktidarın toplum üzerinde ideolojik siyasi tahakküm kurmaya yönelik çabalarının yeni bir göstergesi oldu. Koruyucu tıbbi önlemler bahsinde sıtma ilacının kullanılması, bilimsel kuşku ve eleştirilerin haklılığını ortaya koymuştur. 

Aşılamadaki yetersizlik ve yavaşlık ile ülkemiz insanlarını ikincilleştiren, “turistin görebileceği herkesi aşılayacağız” sözü ve tepkiler üzerine kaldırılan paralel içerikli reklam filmi, iktidarın salgın sürecini doğru bir şekilde yönetemediğinin yeni bir göstergesi olmuştur. Keza “sıkıntıya düşen insanlarımız, esnafımız, çalışanımız olduysa hepsinden helallik istiyoruz” sözlerini de aynı şekilde değerlendirilmek mümkündür. 

Diğer yandan polis şiddetinin görülmesini engelleyecek bir hukuk dışı uygulama devreye sokularak “görüntü alma yasağı” getirildi. Daha önce iki kez beraat eden arkadaşlarımıza yönelik üçünçü Gezi  davası açıldı. Mayıs ayı başında doğalgaza bu yıl yapılan beşinci zam ile hayat pahalılığına yeni bir halka eklendi. Mafya-devlet-siyaset içiçeliğinin yeni örnekleri Türkiye’nin idari yapısı ve yargı süreçlerindeki çürümeyi bir kez daha gözler önüne serdi. Ehil olmayan kişilerin çok sayıda kurumda sözde “yönetsel görevler”le maaş alarak çıkar birliği ağlarının oluşturulması ve sayısız usulsüzlük, yolsuzluk, kayırmacılık had safhaya ulaşmış durumda. 

Son örneğini İkizdere’de gördüğümüz üzere doğa ve halkın yaşam alanlarına yönelik tahribat hızla sürüyor. Kanal İstanbul projesi ile Montrö Boğazlar Sözleşmesinin emperyalizm lehine fiilen esnetilmesi girişimi ve izlenen NATO’cu çizgi, Türkiye’nin bağımsızlık sorununu bir kez daha gündeme getirdi. 

Her ay yayımladığımız Sanayi Analizleri Bülteninin 69. sayısı, iktidarın kamu kaynaklarını yok etmesinin bir örneği olan 128 milyar dolar konulu idi. 28 Nisan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü dolayısıyla, ülkemizdeki mevcut duruma ve işçi sağlığı ve iş güvenliği alanı ve tüm çalışma yaşamı mevzuatının kamuculuk ve sosyal devlet ilkeleri uyarınca yeniden düzenlenmesi gerekliliğine işaret ettik. Türkiye’nin Enerji Görünümü Oda Raporunun güncellenmesi kapsamındaki Nisan 2021 Sunumu internet sitemizde kamuoyuna sunuldu. 

Yine geçen ay, Oda meslek uygulama alanlarını genişletme kapsamında, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü ile Odamız arasında  “Gemi, Deniz ve İç Su Araçlarındaki Motorların/Jeneratörlerin Seri Numaralarının Tespiti, Seri Numarası Tespit Edilemeyenlere Tanıtım Numarası Verilmesi ve Bunların Teknik Özelliklerinin Belirlenmesine Dair Yetkilendirme Protokolü” imzalandı.

Bilindiği üzere Bültenimiz bir önceki ayın sayısı olarak yayımlanmaktadır. Nisan sayımızın Mayıs ayında üyelerimize sunulması dolayısıyla; ülkemizde halk egemenliği düşüncesinin yeşermesi ve çocuklara verilecek önemin simgesi olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı; 1 Mayıs Emekçilerin Uluslararası Birlik Mücadele Dayanışma Günü; Türkiye’nin bağımsızlık yolunun açılması ve sağlıklı genç nesillerin öneminin simgeleştirildiği 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun diyoruz. 

Meslek-uzmanlık alanlarımızı, örgütlülüğümüzü, emekten bilimden yana çizgimizi, Cumhuriyet, demokrasi, laiklik, kamucu planlama-sanayileşme-kalkınma politikalarını savunmaya kararlılıkla devam edeceğimizi bir kez daha belirtiriz. 

Esenlik dileklerimizle. 

TMMOB Makina Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

Ekler