8. Güneş Enerjisi Sistemleri Sempozyumu ve Sergisi Açılış Konuşması

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Mersin Şubesi

8.GÜNEŞ ENERJİSİ SİSTEMLERİ SEMPOZYUMU VE SERGİSİ’NE HOŞGELDİNİZ.

GÜNEŞİMİZ SÖNMEZ, ENERJİMİZ BİTMEZ!

Sayın Valim,

Sayın Büyükşehir Belediye Başkanım,

Sayın İlçe Belediye Başkanlarım,

Değerli Basın Mensubu Arkadaşlar,

Kıymetli Misafirlerimiz,

Odamız tarafından ulusal düzeyde sekizinci kez gerçekleştirilecek olan “Güneş Enerjisi Sistemleri Sempozyumu ve Sergisi” ne hoş geldiniz.

Makina Mühendisleri Odası Mersin Şubesi olarak 1997 yılında “Güneş Enerjisi Sistemleri” konusunda bir seminer yaparak başladığımız bu süreç sarf edilen yoğun emekler ile 2003 yılında “1. Güneş Enerjisi Sistemleri Sempozyumu ve Sergisi” ile devam etti. Bugün 8. sini düzenleyerek karşınızda olmaktan büyük bir gurur ve onur duyuyoruz. Geçmişten günümüze görev alan tüm başkanlarımıza, yönetim kurullarımıza ve çalışma arkadaşlarımıza sizlerin huzurunda bir kez daha şükranlarımı sunmak istiyorum.

Ülkemiz coğrafi konumu itibariyle diğer birçok ülkeye göre aldığı güneş ışınımı miktarı ve niteliği konusunda ciddi bir avantaja sahiptir. Bunu ne için söylüyoruz? Çok daha fazla güneş ışınımına maruz kalan ülkeler de var fakat bu ülkelerdeki toz ve kum fırtınalarından dolayı yeterli verimlilik alınamıyor ve sürdürülebilir bir şekilde enerji üretimi yapılamıyor. Yani niceliğin yanında nitelik de önemli bir etken oluyor.

            Güneş Enerjisini neden çok önemsiyoruz?  Birincisi çevre dostu bir enerji, iklim değişikliklerine karşı, küresel ısınmaya karşı bir koz bizler için. İkincisi ucuz bir enerji. Sistemi bir kez kurduktan sonra yıllık düzenli bakım ve revizyonlarla kesintisiz şekilde kullanabiliyorsunuz.  Üretimde ve sanayide enerji ihtiyacı ciddi bir maliyet kalemidir. Ne kadar ucuz enerji o kadar düşük maliyet ve uluslararası platformda o kadar rekabet şansı demektir. Üçüncü durum ise fosil yakıtlar gerçeğidir. Hepimizin bildiği gibi Ülkemiz fosil yakıtlar açısından çok da zengin bir ülke değil bu durum da bizi dışa bağımlı hale getiriyor.   Yaklaşık olarak her yıl 40 milyar dolar civarında dışarıdan fosil yakıt temini yapıyoruz. Bu miktarı ne kadar aşağıya çekebilirsek o kadar avantajlı duruma geçmiş olacağız. Hem milli gelirimizi dışarıya aktarmamış hem de düşen maliyetlerin etkisi ile ihracatımızı arttırmış olacağız. Tüm bunların yanında bir ülkede sürdürülebilir enerji politikalarında enerji çeşitliliği çok önemlidir. Güneş enerjileri sistemlerinin ülke enerji üretiminde ve tüketiminde % 25'lik paylara çıkmasını hedefliyor ve diliyoruz.

8.Güneş Enerjisi Sistemleri Sempozyumu ve Sergisinin hazırlanmasında emeği geçen herkese ve katılımınızdan dolayı sizlere çok teşekkür ediyorum. Sempozyum ve Sergimizin başarılı geçmesini temenni ediyorum. (08.11.2019)

Makina Mühendisleri Odası Mersin Şubesi 

Yönetim Kurulu Adına Başkan

Akar TÜLÜCÜ