GELECEĞİN ENERJİSİ GÜNEŞ

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Mersin Şubesi

MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI GÜNEŞ DE KARARLI;

 GELECEĞİN ENERJİSİ GÜNEŞ

MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI GÜNEŞ DE KARARLI;

 GELECEĞİN ENERJİSİ GÜNEŞ

Yeni bir Dünya görüşü olan "Güneş Uygarlığı"nın ülkemizde başlayıp Dünyaya yayılması için bütün olanaklara sahip olduğumuz bilinci ile kirli ve sağlıksız enerjiden vazgeçerek Güneşe yönelme eğilimi içerisindeyiz.

Şubemiz yaklaşık 10 yıldır güneş enerjisi konusunda çalışmalar gerçekleştirmekte olup bu konuda seminerler, kurslar, konferanslar ve sempozyumlar düzenlemektedir. İki yılda bir düzenlenen sempozyumların bu dönem 4.sü düzenlecek olup bu konuda hazırlıklarımız devam etmektedir. Bu kapsamda güneş etkinlikleri gerçekleştirmeye devam etmekteyiz.

 Güneş enerjisi, güneşten gelen ve yeryüzünde 0-1.100 W/m2 değerlerinde bir ısı etkisi yaratan yenilenebilir bir enerjidir. Bu enerji ile ısıtmadan soğutmaya çok farklı ısı etkisinin kullanıldığı uygulamalar ve değişik teknolojiler ile elektrik enerjisi üretimi de gerçekleştirilebilmektedir. Başlıca yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş enerjisi, güneş enerjili su ısıtıcılarında, hububat kurutucularında, güneş fırınlarında ve ocaklarında, odun kurutulmasında, binaların soğutma ve ısıtma sistemlerinde, fotovoltaik (PV) pillerde kullanılabilecek alternatif bir enerji kaynağıdır.

Güneş Etkinlikleri çerçevesinde ilk adım olarak; 18 Ekim 2008 Cumartesi günü MMO Mersin Şubemiz; üyelerimize yönelik "Güneş Enerjisi İle Elektrik Üretme Sistemleri ( Fotovoltaikler ) Ve Hesaplama Yöntemleri" konulu seminer düzenlemiştir.

Geleceğin enerjisinin güneş olduğunun anlaşıldığı bugünlerde bu seminerimiz üyelerimizin yoğun ilgisiyle gerçekleştirilmiştir; bu konu sadece üyelerimiz değil üyelerimiz dışından da yoğun ilgi görmüştür. Seminerde Türkiyenin Enerji Kapasitesi, Güneş Enerjisi ve Teknolojisi, Güneş Pilleri ve Kullanım alanları, Fotovoltaik Sistemler ve uygulamaları hakkında bilgiler verildi.

 TMMOB Makina Mühendisleri Mersin Şubesi olarak, geleceğimizi güneşte bulacağımız inancıyla Güneş Etkinlikleri Çerçevesinde faaliyetlerimiz devam edecektir. Geleceğin enerji sorununa en iyi çözümünün nükleer santraller kurmak değil güneş tarlaları kurmak olduğuna inanıyoruz. 21.10.2008

                                                                                 Naci ERÇOLAK
                                                             TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
                                                                Mersin Şube Yönetim Kurulu Başkanı