SÜREKLİ GELİŞİM İÇİN 6 SİGMA DİYORUZ...

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Mersin Şubesi

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Mersin Şubesi olarak, meslek alanlarımıza yönelik gelişen ve değişen teknoloji ve uygulamaları takip etmek, bu konularda üyelerimizi bilgilendirmek amacıyla 6 sigma konulu söyleşimizi düzenleme gereğini duyduk.
Günümüzde en popüler kalite kavramlarından biri olan "6sigma"  kavramının tanıtılması ve toplam kalite yöntemlerinden farklarının aktarıldığı söyleşinin hedefi; İlimizde bulunan üyelerimiz ve firmaların  6 sigma felsefesi ile 6 sigma'nın oluşması için gereken uygulama ve tekniklerin tanıtımı, maliyetlerin azaltılmasındaki yeri, 6 sigma'nın yarattığı kültürel değişimi ve problem çözme tekniklerinin aktarılmasıdır.   

Mühendislik ve istatistiğin bir arada bulunduğu 6 sigmayı, mükemmele ne kadar yaklaştığımızı, ürünlerin ne kadarının kullanıcıların beklentilerini karşıladığını gösteren değişkenlik ölçütü olarak görmekteyiz.

6 sigmayı, kuruluşların geleneksel karar alma süreçlerini değiştirerek problemlerin kök sebeplerini tespit eden, verilere dayalı çözümler üreten, ilk seferde doğru karar vermemizi sağlayan iş yapma felsefesi, bir yöntem ve bir yönetim tarzı olarak kullanabiliriz.

6 sigmada amaç, sürekli iyileştirme projeleriyle son kullanıcı memnuniyetini arttırmak ve değer katacak çözümler bularak sürekli gelişimi sağlamaktır.

Temel olarak; Altı sigma, süreçlerin değişkenliğini inceleyip azaltmaya odaklanmıştır.

Bu bilgiler ışığında söyleşimizin amacını, ülkemizde verimlilik artışını sağlamak üzere imalat ve hizmet sektöründeki kuruluşlarda çalışan yönetici, mühendis ve teknik elemanları bu yönetim tekniği ile ilgili bilgilendirmek, gelecekte bu konuda deneyimlerimizi paylaşmak üzere çalıştay, özel çalışmalar ve konferanslar düzenlemek olarak görebiliriz.

Güzel bir söyleşi olmasını diler, sunumu yapmak üzere gelen Sn. Orhan Çevik'e, Organizasyonu yapan Endüstri-İşletme Mühendisliği Meslek Dalı Komisyonumuza, emeği geçen şube çalışanlarımıza ve söyleşimize katılan siz değerli katılımcılara teşekkür ederiz.

Naci ERÇOLAK

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
Mersin Şube Yönetim Kurulu Başkanı