"TMMOB Makina Mühendisleri Odası Mersin Şubesi Anayasa Değişikliğine Neden Hayır Diyor?"

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Mersin Şubesi

NEDEN HAYIR

Değerli Basın Mensupları

Sevgili Meslektaşlarım

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulunda, 339 evet oyu ile kabul edilmiştir.

Önümüzdeki günlerde yapılacak olan Anayasa Değişikliği Referandumu bir siyasi parti oylaması değildir.

Hiçbir partinin sorunu veya siyasal kaygı sorunu da değildir.

Anayasada yapılmaya çalışılan yasal değişiklikler, bir rejim değişikliğini işaret etmektedir. Egemenliğin milletten alınıp tek bir kişiye verilmesi, demokrasi değil milleti millet yapan tüm birleştirici unsurların yok edilmesidir.

Bu önerilen yeni yönetim şekli cumhuriyetimizin ilk kuruluş yıllarında o zorlu koşullarda dahi tercih edilmemiştir. Bu yeni yönetim şekli cumhuriyet değil monarşidir.

Bu değişikliklerle yasama ,yürütme ve yargı tek bir kişi üzerinde şekillendirilerek yargının taraflı ve bağımlı bir hale getirilmesi kaçınılmazdır.

Öyle ki 78 milyon nüfuslu bir ülkede Cumhurbaşkanı tek başına tüm yapıyı oluşturacak, isterse Büyük Millet Meclisini feshedecek, isterse OHAL ilan edecek, Uluslararası tüm anlaşmalara karar verecek ve hiçbir şekilde denetlenemeyecektir. Bu değişiklikler, Cumhurbaşkanına kendisini denetlemek isteyen meclisi feshetme, seçilen vekillerin görevine son verme yetkisi vermektedir.

Partili cumhurbaşkanı sistemi ile başkan, taraflı, partili, mezhepçi, hatta etnik kökene dayalı atama yapabilecek, ayrılıkçı bir sistem oluşturabilecektir.

Cumhurbaşkanı seçilecek kişi, hem hükümet, hem meclis, hem de yargı olacaktır. Seçtiğimiz milletvekillerinin hiçbir hükmü kalmayacaktır.

Ayrıca Cumhurbaşkanının yerine vekalet eden yardımcıları dahi cumhurbaşkanını görevden alabilecek, meclisi feshedebilecek, OHAL ilan edebilecektir.

Seçilen cumhurbaşkanının vefatı halinde vekalet hangi cumhurbaşkanı yardımcısına geçecek bilinmemektedir. Nasıl bir kaos oluşacak bilinmemektedir. Bu değişiklik bölünme ve kalıcı istikrarsızlık getirecektir.

 

Sevgili basın emekçileri ;

Hepimizin her an İnandırılabileceği / Etkilenebileceği /Kandırılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Bunu mevcut hükümetimiz de son 15 yılda  birkaç defa yaşamıştır. Bu koşullarda Türkiye Cumhuriyeti Devleti`nin sorumluluğunun ve yönetiminin tek bir kişi üzerine bırakılması kabul edilemez bir durumdur.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Mersin Şube Yönetim Kurulu olarak bu şartlarda milletin iradesi hiçe sayılarak oluşturulan, toplumsal kutuplaşmayı artıracak ve Diktatöryal bir yapıya dönüşebilecek, ortak bir toplum sözleşmesi metninden uzak, OHAL koşullarında hazırlanan, Anayasa değişikliği teklifine cevabımız her zaman HAYIR olacaktır.

Bu tarz köklü değişiklikler yalnızca mevcut iktidar için değil, hangi siyasi parti, kişi ya da kurum tarafından hazırlanırsa hazırlansın, içeriğine ve uygulanma şekline cevabımız herzaman ve her koşulda " HAYIR " olacaktır.

 

Makina Mühendisleri Odası Mersin Şubesi

Yönetim Kurulu Adına

Şube Başkanı

AKAR TÜLÜCÜ