Sivas’ı Unutmadık Unutturmayacağız

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Bursa Şubesi

Sivas Katliamı 25. Yılında Bursa’da Unutulmadı

Çeyrek asır önce bugün 35 aydın, sanatçı, yurtsever, ilerici insanın Madımak Oteli’nde vahşice yakılarak katledildiği, gericiliğin ülkemizde gerçekleştirdiği en büyük katliamlardan birisi olan 2 Temmuz Sivas Katliamı, Bursa Alevi Dernekleri ve Demokrasi Güçleri tarafından kınandı.

Pirsultan Abdal Derneği Bursa Şubesi, Bursa Alevi Bektaşi Dernekleri Platformu, Bursa Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla Setbaşı’nda bir araya gelen yüzlerce Bursalı, 2 Temmuz 93’te Sivas’ta gerçekleştirilen katliamı kınadı.

Bursa Kent Müzesi önünde açıklama yapan Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Bursa Şube Başkanı Ali Öztürk, “Sivas Katliamının üzerinden 25 yıl geçti. Acılarımız ve adalet arayışımız hala devam ediyor. 2 Temmuz 1993 tarihinde; 33 insanımızın, alkışlar ve sevinç naraları eşliğinde, ateşe verilerek katledildiği Madımak katliamının üzerinden 25 yıl geçti. Bu katliam ne hukuken ne de vicdanen aydınlatılıp samimi bir yüzleşme ile aklanmadı. Sivas katliamı davası zamanaşımı bahanesi ile düşürüldü ve “hayırlı uğurlu olsun” dendi. Bizler, “Sivas Katliamında yitirdiklerimizin anılarına sahip çıkmaya devam edeceğiz. “Madımak Utanç Müzesi” oluncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Sivas katliamı ile samimi bir yüzleşme gerçekleşinceye kadar da adalet arayışımızı sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

“Dersim katliamı, 1 Mayıs 1977 katliamı, Maraş katliamı, Çorum ve Gazi, Roboski ve Gezi katliamlarını, Suruç ve Ankara Garı katliamlarını, Sivas 93’ ü unutmadık unutmayacağız!” diyen Ali Öztürk, Türkiye’nin yasama, yürütme ve yargı sisteminin tek bir elde toplanıp, tekleştirilmiş bir sistem haline getirildiğini ifade eden Öztürk, TBMM’nin artık hiçbir anlamı olmadığını, hiçbir işlevi olmadığını ve anlamı olan tek yerin; israf sarayı ve sarayın çevresi olduğunu belirtti. Ali Öztürk’ün konuşmasının ardından deyiş ve şiirler eşliğinde Sivas’ta yitirilen ‘can’lar anıldı.