Şubemiz Hakkında

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
İzmir Şubesi
Şube Yönetim Kurulu
Çalışma Programı
Çalışma Raporu
Temsilcilikler
Komisyonlar ve Çalışma Grupları
Oda Delegeleri
İşyeri Temsilcileri

 


 

 

ŞUBE TARİHÇESİ

Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, 1969 yılında 159 üyenin Oda Genel Kurulunda verdikleri önerge üzerine kurulmuştur.

Oluşan Kurucu Yönetim Kurulunda Kurucu Başkan Ekrem Bulgun, Sekreter Üye Ünal Ertan, Muhasip Üye Necdet Türetken, üyeler Mehmet Selçuk ve Zafer Tayyar İlercil görev almıştır.

İlk yıl Şehit Fethi Bey Caddesi Akgerman Han No: 408 adresinde, üyemiz Ünal Ertan ve Hüseyin Şemsioğlu'nun sahibi olduğu Termak Koll. Şti.'nde faaliyetine başlayan Şubemiz kısa bir zaman içinde kurucu yönetimin çabaları, üyelerin yaptığı bağışlar ve Oda Merkezinin katkıları ile Ali Çetinkaya Bulvarı No:12 D:1 Gündoğdu/Alsancak adresinde kendi binasını satın alarak 1970 yılında buraya taşınmıştır.

Ali Çetinkaya'daki binada 24 yıl hizmet veren Şubemiz, eğitim etkinliklerinin ve büro çalışmalarının gelişmesi, üye sayısının sürekli artması ile daha geniş bir çalışma alanına ihtiyaç duymuştur. Bu nedenle kendi binasını lokal ve etkinlik salonuna dönüştürerek, 1994 yılında Atatürk Caddesi No: 422 Alsancak adresinde bulunan binanın 5 katını birden kiralayarak Şube Merkezini taşımıştır.

Ülkemizin 1971'de ve 1980 de yaşadığı önemli siyasi bunalımlar, demokrasinin askeri darbelerle kesintiye uğraması tüm demokratik meslek ve kitle örgütlerini olduğu gibi Şubemizi de etkilemiştir. Bu süreçlerde, Şube Yönetimlerimizin duyarlı ve kararlı yaklaşımları ile Meslek Odamızın kapısı hiçbir zaman kapanmamış.

12 Eylül darbesinin ardından 1982 Anayasasıyla meslek odalarının çalışma alanları daraltılmış, üyelik koşulları geriletilmiştir. Kamu sektöründe çalışan mühendislerin Meslek Odalarına üyelikleri zorunlu olmaktan çıkarılmış, böylece üye tabanında ciddi erozyon yaşanmıştır.

Tüm olumsuz gelişmelere karşın, Şubemiz, meslek alanının ve meslektaşlarının bilgi ve deneyimlerinden aldığı güçle ve demokrasiye olan inancıyla, uzmanlık alanındaki her konuda görüş ve önerilerini ifade etmekten geri durmamıştır.

Şubemiz, "meslek içi eğitimin" öneminin bilinciyle eğitim çalışmalarını sürekli geliştirmiştir. Kongre, sempozyum, sergi gibi etkinliklerin de mesleki gelişmeye ve Oda, sanayi, üniversite işbirliğine katkıda bulunduğunu gözlemleyen Yönetim Kurullarımız, Şube hizmet binasının aynı zamanda çok amaçlı bir eğitim ve etkinlik merkezi olması gerektiğini tespit etmiştir. Bu tespitten hareketle Şubemizin 50 yıllık gelecek perspektifi göz önüne alınarak, gereksinimleri karşılayacak bir bina projesi oluşturulmuştur.

"Makina Mühendisleri Odası İş ve Sosyal Hizmet Binası" adıyla oluşturulan bu proje için gerekli olan arsa 1996 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesinden ihale yoluyla satın alınmıştır. Yüzlerce üyemizin ve Şube çalışanlarının tüketici kredileri çekerek sağladıkları desteklerle arsa ödemeleri tamamlanmıştır.

Daha sonra bir yarışmayla adı Tepekule Kongre, Sergi ve İş Merkezi olarak değişen projenin Odamıza kazandırılmasında örgüt içi ve üye dayanışmasının en güzel örnekleri yaşanmıştır.

Binanın temeli 1998 yılında atılmıştır. 1999 ve 2001 yılında yaşanan iki ekonomik kriz proje maliyetlerinde beklenmedik artışlar meydana getirse de İş Merkezi bölümü 2004 yılında bitirilerek 1 Nisan 2004 tarihinde Şubemiz yeni hizmet binasına taşınmıştır. Projenin oto finansmanının sağlanması amacıyla iş merkezinde satışa sunulan 110 adet büro da sahiplerine teslim edilmiştir.

Projenin Kongre ve Sergi Merkezi bölümü ise 13 Mayıs 2006'da hizmete girmiştir. Böylece Şubemiz, çalışmalarını etkinleştirebilecek geniş mekansal olanaklara kavuşmuştur.