ISO 50001:2018 Enerji Yönetim Sitemi Eğitimi ve ISO 14064-1 Karbon Ayak İzi Hesaplama ve Raporlama Eğitimi

×

Hata mesajı

 • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
 • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
 • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
 • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
 • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
 • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Kocaeli Şubesi

ISO 50001:2018 Enerji Yönetim Sistemi Bilgilendirme Eğitimi

Enerji Kaynaklarının ve Enerji Kullanımında Verimliliğin Arttırılmasına Dair Yönetmelik (27.10.2011 Tarihli ve 28097 Sayılı Resmî Gazete) Gereğince;

 • “Enerji yöneticisi görevlendirmekle yükümlü Kamu Binaları, Ticari ve Hizmet Binaları, Elektrik Üretim Tesisleri ile Endüstriyel İşletmeler ve Enerji Yönetim Birimi Kurmakla Yükümlü Organize Sanayi Bölgeleri İle Endüstriyel İşletmeler TS EN ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemini kurarak belgelendireceklerdir. Enerji yönetim sisteminin güncel tutulmasından ilgili kurum, kuruluş ve işletmeler sorumludur.” denmektedir.
 • Ayrıca Enerji Verimliliği Desteklerine başvuru koşulları gereğince TS EN ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Kurulu olmak zorundadır.

Eğitim İçerisinde;

 1. Genel Enerji Verimliliği Kavramları ve Açıklamaları
 2. Kapsam ve Sınırların Belirlenmesi
 3. Enerji Referans Çizgisi
 4. Çoklu Regresyon Kavramı ve Yorumlanması
 5. Trend Regresyon Grafiği ve Yorumlanması
 6. Cusun Grafiği
 7. Enerji Performans Hesaplamaları
 8. CO2, Emisyon Hesaplamaları
 9. Tep Hesabı
 10. kWh Hesabı
 11. Enerji Maliyet Hesaplamaları

ISO 14064-1 Karbon Ayak İzi Hesaplama ve Raporlama Eğitimi

Eğitim İçerisinde;

 • ISO 14064 -1 Karbon Ayak izi Standardını maddelerini ve temel prensip, gerekliliklerini anlamak.
 • Sürdürülebilirlik, İklim Değişikliği ve ilgili konularda bilinç oluşturmak.
 • Karbon Ayak İzi kategorileri, hesaplamaları, rehberleri, raporlama konuları.
 • ISO 14064 -1 Karbon Ayak izi Eğitimi programı ile hedeflenen ana amaç, ISO 14064-1 Kurumsal Karbon Ayak İzi standardını ve sera gazı yönetim sistemlerini öğretmek ve katılımcıların ISO 14064-1 Sera Gazı sisteminin kurulması ve gerekli hesaplamaların öğrenilmesinin sağlanmasıdır.
 • Eğitimde emisyon ve belirsizlik hesaplamaları adım adım katılımcılarla birlikte gerçekleştirilir 21 Adet örnek hesaplama yapılır.
 • Atölye çalışmaları, test ve uygulamalar ile eğitim tamamlanır.
 • Bu eğitim program ile katılımcılarda istenen ana amaç, Sera Gazı Yönetim Sisteminin amacını ve organizasyon kurmadaki etkililiğini, tutarlılığını ve sera gazları ile ilgili gerekli hesaplamaların yapılması ve sistem kurumu bakış açısı kazandırmaktır.

Eğitimler tamamlandıktan sonra katılımcılara Eğitime katılım belgesi verilecektir.

Eğitimlerimiz genel katılım talepleri toplanıp MMO Kocaeli Şubesi Binamızda, Yüz Yüze işlenecek şekilde organize edilmiştir.
 

Taleplerinizi +90(262)335 33 96 veya egitim-kocaeli [at] mmo.org.tr adresinden bildirebilirsiniz.
Kurum Adresimiz: Körfez Mahallesi İzzet Uzuner Sokak No:14 İzmit/ Kocaeli