ÜNİVERSİTELERARASI BİTİRME PROJELERİ SERGİSİ VE YARIŞMASI

×

Hata mesajı

 • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
 • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
 • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
 • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
 • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
 • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
İzmir Şubesi

Şubemiz tarafından düzenlenen Üniversitelerarası Bitirme Projeleri Yarışması ve Sergisi’nde öğrenciler, öğrenim hayatlarında edindikleri mesleki bilgi birikimlerini sergileme fırsatı buldular.

Odamız Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi İzmir Salonu’nda sekizinci kez gerçekleşen etkinlikte İzmir ve Manisa’daki üniversitelerin Makine Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği ve Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümleri’nden bu yıl mezun olan öğrencilerin çok çeşitli alanlarda 34 ayrı bitirme projesi sergilenirken, projeler akademisyenlerden, sanayicilerden ve Şubemiz Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan bir jüri tarafından değerlendirildi. Proje sergisi, gün boyu ziyaret edilebilirken, jüri üyeleri projeleri inceleyerek öğrencilerden projeleri hakkında bilgi aldı.

Şube Başkanımız Yüksel Yaşartekin’in konuşmasının ardından yarışmada dereceye giren proje sahiplerine ödülleri verildi. Yarışmada, Endüstri Mühendisliği, Makina Mühendisliği Isı-Akış-Enerji, Makina Mühendisliği Mekanik-Mekatronik dallarında verilen ödüllerin yanı sıra, Prof. Dr. Gazanfer Harzadın anısına da bir özel ödül verildi.

Yarışmada dereceye giren projeler ve projeleri hazırlayan öğrenciler şu şekilde:

PROF. DR. GAZANFER HARZADIN BÜYÜK ÖDÜLÜ

 • Beyaz Eşyalar İçin Ses Yalıtım Malzemesi Tasarımı ve Üretimi
  Dokuz Eylül Üniversitesi Makina Mühendisliği
  Osman Yiğit, Mehmet Ali Ertav, İsmail Akyıldız

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BİTİRME PROJELERİ KATEGORİSİ

 1. Bir Dondurulmuş Gıda Şirketinde Dijital Pazarlamanın Marka Yönetimine Etkisinin Duygu Analizi İle İncelenmesi
  Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği
  Burcu Koca
 2. Hızlı Tüketim Ürünleri Distribütörleri İçin Periyodik Rotalama
  Yaşar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği
  Onur Çopur, Mert Yıldız, Simru Göven, Ali Övünç Güneri, Berke Yavuz, Ege Can Erdoğan, Doğacan Tanış
 3. Tahıl Grubu Bitkilerinin Ülke İçi İhtiyacının Karşılanması ve İhracatın Maksimizasyonu İçin Üretimin Planlanması
  Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği
  Dilara Durak, Burak Demir, Doğan Kalpaklı, Betül Uzun

MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ MEKANİK, MEKATRONİK KATEGORİSİ

 1. Çok Serbestlik Dereceli Yedekli Yeniden Yapılandırılabilir Düzlemsel Paralel Manipülatör Geliştirilmesi
  İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği
  Sergen Akten, Burak Yusuf Can, Ertan Aras, Mirza Fatih Atcı
 2. Düzgün Olmayan Zeminlerde İlerlemeye Uygun Mobil Robot Tasarım ve İmalatı
  Dokuz Eylül Üniversitesi Makina Mühendisliği
  Yüksel Taban, Furkan Tanrıkulu,  Furkan Tütüncü, İlke Demirhan, Mert Aladağ
 3. Elastik Metamalzemeye Sahip Darbe Yutucu Bir Araç Tampon Tasarımı ve Üretimi
  Dokuz Eylül Üniversitesi Makina Mühendisliği
  Emre Üge, Mücahit Karadaş, Mehmet Tahir Vakıfahmetoğlu, Fahri Alihan Uludağ

MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ ISI, AKIŞ, ENERJİ KATEGORİSİ

 1. Mikrokanal İçersindeki Silindirin Isı Transferine Etkisi
  İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Makina Mühendisliği
  Atalay Seçer, Hakan Bal, Yunus Peksert
 2. Elephear
  İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Makina Mühendisliği
  Yükselcan Gülenler, Mirvahid Mohammadpour Chehrghani, Yunus Cebeci, Bayram Çiğel, Yunus Can Genç
 3. AYAZ
  İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Makina Mühendisliği
  Ferhat Özmen, Burak Emre İşgüder
 

 

“ÜNİVERSİTELERARASI BİTİRME PROJELERİ SERGİSİ VE YARIŞMASI 2018-2019” - BAŞVURU LİSTESİ
(Başvuru Sırasına Göre Listelenmiştir.)
Proje Sergisinde Yer Alan Projeler Katalog Olarak Yayınlandı (PDF İndir)

 

34
Proje Adı: Sıcak Kıvırma Hattı İçin Besleme Ünitesi Tasarımı ve Üretimi
Proje Sahibi/Sahipleri: Berkan Köksalar, Muhammed Akın
Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
Bölüm: Makina Mühendisliği
Kategori: Mekanik, Mekatronik
Danışman: Melih Belevi


Sıcak kıvırma hattında yarı mamul malzeme bölgesel olarak ısıtılarak preslerde uygun şekil verilmektedir. Proje ile  J kanca vidaların sıcak kıvırma hattına beslemesinin yapılması amaçlanmıştır. J kanca vidalar özellikle maden sektöründe madenlerin taşındığı araçlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu proje ile indüksiyon fırınını besleyecek şekilde pnömatik ve besleme sistemleri eklenerek hattın otomasyon sistemi tasarlanmış ve üretilmiştir. Proje malzeme havuzu, basamak tipi besleme sistemi, ayırma sistemi ve indüksiyon fırını kısımlarından oluşmaktadır. Malzeme havuzuna karışık olarak bırakılan malzemelerin istenilen şekilde fırına girmesi sağlanacaktır.
Besleme ünitesinin üretiminin tamamlanmasının ardından;

 • Malzeme toplu olarak yüklendikten sonra makina otomatik çalışacağı için işçiliğin azalması,
 • İşçinin sık sık eğilip yerden malzeme almasının önüne geçilmesi ve işçi sağlığının korunması,
 • Isıtma hattına sürülen parçaların insan faktörüne bağlı olarak ısıtma hattında farklı sürelerde beklemesinden dolayı farklı sıcaklık değerlerine kadar ısınmasının önlenmesi,
 • Isıtma hattına sürülen parçanın farklı konumlara konması nedeniyle gereken bölgesinin ısıtılamamasının kıvırma işleminde sebep olduğu kalite problemlerinin önüne geçilmesi,
 • Klasik kıvırma hattının hızını ısıtma haznesine parçayı süren kişinin performansı belirlediği için belirli bir adet ve performans standardı yoktur. Otomatik sürücülü sistemde malzeme ayarlanan zaman diliminde sürüldüğü için üretimde adet ve performans standardının sağlanması hedeflenmektedir.
33
Proje Adı: Revolver Tezgahının Modernizasyonu
Proje Sahibi/Sahipleri: Gürkan Kadıoğlu, Mehmet Günvar
Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
Bölüm: Makina Mühendisliği
Kategori: Mekanik, Mekatronik
Danışman: Melih Belevi


Ovalama yöntemi ile diş açılan parçalar makina, otomotiv, inşaat gibi sektörlerde yüke maruz kaldığı kritik öneme sahip bağlantı elemanlarının paso açılmasında kullanılmaktadır. Ovalama yöntemiyle açılan pasolar talaşlı imalatla açılan pasolar ile karşılaştırıldığında yük taşıma dayanımında %20 ve üzerinde artış sağlamaktadır. Fakat ovalama yöntemi ile vida dişi açılan parçaların ovalanmadan önce paso boyu ölçüsünde talaş kaldırılarak ovalama çapına getirilmesi gerekmektedir.

Bu proje çalışmasında üniversal revolver torna tezgâhına hidrolik, pnömatik, otomasyon ve besleme sistemi eklenerek kendisine ait besleme ve boşaltma ünitesine sahip tam otomatik tornalama makinesi tasarlanmış ve üretilmiştir. Besleme sisteminin haznesine parça doldurulması dışında iş gücüne ihtiyaç yoktur.

 Modernize edilen bu tezgâhtan, üretim sürelerini düşürmesi, işçilik giderlerini azaltması, kaliteyi arttırması ve enerji giderlerini düşürerek hem ekonomiye hem de doğaya katkı sağlaması beklenmektedir. Yıllık üretim adetleri göz önüne alındığında yapılacak bir adet makine 1,6-1,8 adet CNC torna tezgâhı ile aynı üretimi yapacaktır. CNC torna tezgâhları yurt dışından ithal edildiğinde bir tezgâh fiyatı 35000 $’dır. Bu projede yaklaşık 50000 TL maliyetle makinanın üretimi yapılacaktır.  Bu makinanın seri üretime uyarlanması durumunda; yurt içinde üretilebilecek ve satın alınabilecek, bu sayede yurt dışına döviz çıkışını azaltacak ve milli ekonomiye katkı sağlayacaktır.

32
Proje Adı: Abrasif Aşındırıcılar İçin Tambur Tipi Aşınma Test Makinesinin Tasarımı
Proje Sahibi/Sahipleri: Kaan Ceberut, Okan Uslu
Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
Bölüm: Makina Mühendisliği
Kategori: Mekanik, Mekatronik
Danışman: Melih Belevi, Gökçe Mehmet Gençer


Tarım ve gıda işleme, İnşaat Mühendisliği, Madencilik, Cevher Hazırlama, Toz metalürjisi, İlaç, Kimyasal üretim, Çimento üretimi, Geri dönüşüm gibi sektörlerle ilgili endüstrilerde kullanılan taşıyıcılar, bunkerler, kanallar ve nakliyede kullanılan damperli kamyon gövdeleri gibi dökme malzeme taşıma sistemleri granüler malzemelerin taşınması, dökülmesi ve/veya işlenmesi sırasında abrasif aşınmaya maruz kalmaktadır. Abrasif aşınma, yalnızca değiştirme maliyetlerini değil aynı zamanda makine duruş süreleri ve üretim kaybını da içeren ekonomik zararlara neden olmaktadır. Bu tip problemler karşısında malzemenin sınırlarının anlaşılması ve gerekli önlemler alınması amacıyla deneysel verilerin elde edilmesi uygun sayısal modellerin kurulabilmesi için gereklidir. Proje deneysel verileri elde etmeye yarayacak deney düzeneğinin tasarlanıp üretilmesi için hazırlanmıştır.

Bu proje kapsamında iç çeperine 16 adet test numunesi yerleştirilen tambur tipi bir aşınma test makinası tasarlanmıştır. Benzer test cihazlarından farklı olarak numune tutucu sürgülü bir sistem şeklinde geliştirilmiş olup montaj ve demontajının kolay olması sağlanmıştır. Düzeneğin devir sayısı 1 ile 100 D/d arasında kademesiz olarak değiştirilebilmektedir. Numune kalınlığı ve normal yük değiştirilebilmektedir.

31
Proje Adı: Abrazif Aşındırıcı Partiküller İçeren Sıvılar İçin Aşınma Test Makinasının Tasarımı, Üretimi ve Denenmesi
Proje Sahibi/Sahipleri: Anıl Şeker, Melih Alegöz, Kıvanç Aşçıoğlu
Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
Bölüm: Makina Mühendisliği
Kategori: Mekanik, Mekatronik
Danışman: Melih Belevi, Gökçe Mehmet Gençer


Endüstride sık karşılaşılan aşınma tiplerinden biri olan abrazif aşınma; madencilik, mineral işleme, arıtma tesisleri ve nakliye sistemleri gibi endüstrinin birçok alanında (ekstruderler, pompalar, baraj kapakları, kanallar, su depoları ve mineral işleme endüstrilerinde mineral ve cevher bulamacı taşıyan borular vb.) akışkan veya partiküllü malzemelerin taşındığı ve depolandığı sistemlerde yaygın olarak oluşmaktadır. Abrazif aşınma şartları altında çalışan makine elamanlarının/parçalarının ömürleri önemli ölçüde azalır. Bu durum, günümüz rekabetçi endüstri şartları açısından hem maliyet hem de bakım/onarım için harcanan süre (dolayısıyla çalışan sistemlerin durması) açısından çok büyük problemdir.

Abrazif aşınma koşulları altında çalışan parçaların ve makine elemanlarının aşınma ömürleri; malzeme özellikleri, ortam koşulları ve aşındırıcı partiküllerin özellikleri tarafından belirlenir. Bu şartlar altında çalışan malzemelerin aşınma dirençlerinin belirlenmesi ve çalıştıkları ortamlar dikkate alınarak aşınma dirençlerini arttıracak geliştirilmelerin yapılabilmesi için detaylı deneysel araştırmaların yapılması gerekmektedir. Çalışmamızda, abrazif aşındırıcılı partiküller içeren akışkanların sebep olduğu aşınmayı modelleyip incelemek ve gerekli malzeme iyileştirmelerini yapılabilmek için “Abrazif Aşındırıcı Partiküller İçeren Sıvılar İçin Aşınma Test Makinası” tasarımı ve üretimi yapılmıştır.

Makinaların aşınması, partiküllü malzeme akışıyla yakından ilişkilidir. Bu fenomeni fiziksel olarak doğru bir şekilde incelemede sistemin farklı kısımları için uygun sayısal modellerden yararlanılabilir. “Abrazif aşındırıcı partiküller içeren sıvılar için aşınma test makinası” ile yapılacak deney verileri böyle bir model oluşturmanın ilk basamağını oluşturacaktır.

Bu test makinası ile, sadece konstrüktif aşamada malzeme seçim ve sonrasında değiştirme/yenileme maliyetlerini azaltmak değil, aynı zamanda makine duruş süresi ve üretim kaybını da içeren önemli ekonomik kayıplara neden olan aşınma olaylarının önüne geçmek ve bölümümüze böyle bir deney düzeneği kazandırmak hedeflenmektedir.

30
Proje Adı: Mikrokanal İçersindeki Silindirin Isı Transferine Etkisi
Proje Sahibi/Sahipleri: Atalay Seçer, Hakan Bal, Yunus Peksert
Üniversite:  İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
Bölüm: Makine Mühendisliği
Kategori: Isı, Akış, Enerji
Danışman: Umut Ceyhan


Bu çalışmada yatay kanal içerisine yerleştirilmiş dört eşkenar üçgen silindir üzerindeki akış ve ısı transferi, Prandtl sayısı 0.71 ve Reynolds sayısı 10 ila 150 aralığında değişen sabit blokaj oranı 0.25 için incelendi. Zamana bağlı ve zamandan bağımsız akış için sayısal hesaplamalar yapıldı. Isı transferi sonuçları, Navier-Stokes ve enerji denklemleri çözümleri, sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak Matlab’de gözlemlendi. Çalışma iki boyutlu sıkıştırılamaz akışkan için Navier-Stokes çözücüsünü, zamana bağlı ve zamandan bağımsız bölümlerin validasyonunu, akış ve ısı transferi karakteristiğinin farklı silindir yerleşimlerine göre gözlemlerini içerir. Temel amacımız silindir arkasındaki akışın doğru bir şekilde Nusselt sayısı (Nu) açısından elde edilmesidir. Çözücü yapıldıktan sonra zamandan bağımsız bölümde kare silindir için Re = 10, 20, 30, 40 değerlerinde ve zamana bağlı bölümde üçgen silindir için Re = 80, 100 değerlerinde doğrulattık. İlk olarak açısal, hizalı ve aşamalı gibi farklı silindir yerleşimlerine göre Nu değişimini inceledik. En yüksek Nu açısal durumda elde edildi fakat aşamalı durumla çok yakındı. En düşük Nu hizalı durumda elde edildi. Daha sonrasında Reynolds sayısının Nusselt üzerindeki etkisi incelendiğinde, Nu’nun Reynolds sayısıyla doğru orantılı olarak arttığı görüldü. Final durumunda, silindirler arasındaki enine mesafe artırıldığında, hizalı durum için ısı transferi %17.5 arttı. Açısal durumda %2.5 azaldı. Son olarak Re, Pr ve Nu arasında basit korelasyonlar türetildi.
29
Proje Adı: Aerodinamik Sayısal Çözücü Geliştirilmesi ve Çözücünün Doğruluğunu ANSYS Fluent Kullanarak ve Rüzgar Tünelinde Test Yaparak İspatlanması
Proje Sahibi/Sahipleri: Selçuk Kuş, S. Sevinç Çolak, İsmail Karabulut
Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
Bölüm: Makine Mühendisliği
Kategori: Isı, Akış, Enerji
Danışman: Sercan Acarer


Bu çalışmada, NACA 0021 kanat profilinin 10 m/s akış hızında sürüklenme ve kaldırma kuvvetleri 0 dereceden 15 dereceye her 5 derecede bir hesaplanarak, sayısal ve deneysel olarak incelenmiştir. Reynolds sayısı 68056 alınmıştır. Çalışma üç kısımdan oluşmaktadır. İlk bölüm, MATLAB'da aerodinamik tasarım için potansiyel akış sayısal çözücüsünün geliştirilmesini içerir ve ikinci bölümde, ANSYS Fluent kullanılarak kanat profilinin iki boyutta ve üç boyutta sayısal analiz gerçekleştirilir. Farklı hücum açılarında türbülanslı ve geçişli akış modelleri için kaldırma ve sürükleme kuvvetleri hesaplanır ve statik basınç dağılımı analiz edilir. Çalışmanın son bölümünde hızlı prototipleme ile üretilen kanat profili deney yapılmak üzere 10 m/s akış hızına sahip olan rüzgâr tüneline taşınır. Kanat yüzeyinin kritik noktalarında pitot tüp ile statik basınç ölçümleri yapıldı. Bütün bu çalışmalara ek olarak geliştirilmiş sayısal çözücünün farklı profillerde de çalıştığını kanıtlamak için ANSYS Fluent’te bir aracın analizi yapılmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. En sonunda geliştirilmiş sayısal çözücüden, ANSYS Fluent hesaplamalarından ve rüzgâr tüneli deneyinden elde edilen sonuçlar birbiri arasında ve literatür verileri ile karşılaştırılmıştır.
28
Proje Adı: Restoranlar İçin Mobil Servis Robotu Tasarımı ve Garson Takip Yazılımının Geliştirilmesi
Proje Sahibi/Sahipleri: Şefika Gonca Akçay, Fakı Murat Yıldıztekin, Ufuk Semih Karcı, Oğuzhan Örnek
Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
Bölüm: Makina Mühendisliği
Kategori: Mekanik, Mekatronik
Danışman: Levent Malgaca


Mobil robotlar fiziksel bir noktaya sabitlenmemiş, tanımlanmış bir çevrede hareket ederek istenilen fonksiyonları yerine getirebilen robotlardır. Bu projede restoranda çalışan, otonom olarak masalara gidebilen ve garson takibi yapabilen bir robotun tasarımı, üretimi ve kontrolü ele alınacaktır. SolidWorks programı kullanılarak mobil robot tasarımı yapılmıştır. Üretilen robot 543x603x1486 mm boyutlara, 4 adet tepsi taşıma kapasitesine sahiptir. Robotun hareketi için çift motorlu tahrik sistemi kullanılmıştır. Bu motorlar robotun ihtiyaçları doğrultusunda 24V 190W olarak seçilmiştir. Motorların ihtiyaç duyduğu gücü karşılaması amacıyla 2 adet 12V akü kullanılmıştır. Robot bu sayede 12 saate kadar görev yapabilir hale getirilmiştir. Robotun kontrolünde ise bilgisayarlı görme teknolojisi kullanılmıştır. Kamera üzerinden veri okuma, bilgisayarlı görme ve motor kontrollerini sağlamak amacıyla Raspberry Pi 3 B+ üzerinde algoritmalar geliştirilmiştir. Geliştirilen algoritmalar sayesinde iki farklı senaryo oluşturulmuştur, ilk senaryoda robotun garson takibi yapabilmesi sağlanmıştır, diğer senaryoda ise robotun masalar arasında otonom kontrolünün sağlanması üzerine çalışmalar yapılmıştır, bu çalışmalara devam edilmektedir. Robot, kameradan gelen veri doğrultusunda hareket etmektedir. Engel algılamalarına yardımcı olarak infrared sensörler kullanılmaktadır, bu sayede olası çarpışmaların önüne geçilmiştir. Prototip başarıyla üretilmiştir. Kontrol alanında çalışmalar laboratuvarda gerçekleştirilmiştir.
27
Proje Adı: Arduino Kullanarak Isı İletim Katsayısı Ölçüm Sisteminin Geliştirilmesi
Proje Sahibi/Sahipleri: Arda Savtak, Recep Özcan
Üniversite: Ege Üniversitesi
Bölüm: Makina Mühendisliği
Kategori: Isı, Akış, Enerji
Danışman: Mustafa Turhan Çoban


Mühendislik tasarımlarında ısıl inceleme yapılırken çeşitli durumlarda malzemelerin iletim yoluyla yaptığı ısı transferini bilmek gerekir. Bu çalışmada, iletim yoluyla ısı transferi davranışını bilmediğimiz numunelerin ısıl iletim katsayısını hesaplayan bir cihaz üretilmiştir. Cihaz tek yönlü sabit ısı akısı ısıtıcı ve soğutucuların simultane çalışmasıyla oluşturulmuştur. Isıl iletkenliğini ölçmek istediğimiz numune, ısıtıcı ve soğutucunun arasına ısı transferi ancak iletim yoluyla gerçekleştirilebilecek şekilde yerleştirilmiştir. Numunenin sıcak ve soğuk bölgelerine iki adet K tipi termokupl yerleştirilmiştir. Böylelikle ısıl iletim formülündeki ısıl iletkenlik katsayısı harici her değişken elde edildiği için ısıl iletkenlik katsayısı hesaplanabilir hale gelmiştir. Bu hesaplama termokupl sensörlerine ve su akış sensörüne bağlı Arduino aracılığıyla bilgisayarda EXCEL programında yapılmıştır. Hesaplamaların kalibrasyonu için alüminyum numune kullanılmıştır.
26
Proje Adı: Çift Cam ve Üçlü Cam tasarımlarının Isı Transferi Analizi ve Sonlu Elemanlar Paket Programı (ANSYS)  ile İncelenmesi
Proje Sahibi/Sahipleri: Yasemin Nur Aydın, Merve Sefer
Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
Bölüm: Makine Mühendisliği
Kategori: Isı, Akış, Enerji
Danışman: Seda Kırmacı Arabacı


Bu çalışma kapsamında çift ve üç camlı sistemlerde yalıtımın iyileştirilmesi amacıyla cam malzemesi yerine polikarbonat cam ve PCM malzemelerin entegre edilmesi sonucu ısı analizleri yapılmıştır. 4 farklı yapıda PCM malzemesi kullanılmıştır. Bunlar; RT35, SP224A, CaCl26H2O ve Butil Stereat ile ıslatılmış alçı levhadır.Numerik olarak hesaplanan ısı iletim hızı’Q’ değeri ANSYS sonlu elemanlar paket programı ile çözümlenmiş ve numerik çözüm ile aralarında en fazla %0,08’lik hata payı gözlenmiştir. Cam arasına konulan malzemelerin geçirgenliği bozulmadan hal değişimi olduğu için numerik olarak ısı depolama kapasiteleri ölçülmüştür ve en iyi sonucu CaCl26H2O  vermiştir.Cam içerisine entegre edilmiş olan PCM sistemlerin ısı yalıtımlarının birbirine yakınlığı ve ekonomik getirileri göz önüne alındığından cam yerine PCM entegreli cam sistemlerin kullanılmasının uygun olduğu ve camdan daha iyi veya eşit derecede yalıtım sağladıkları gözlemlenmiştir. Yalnızca ısı yalıtımı açısından bakıldığında pencere sistemleri için RT35 in en iyi ısı yalıtımını sağladığı, ekonomik açıdan ise en ucuz maliyeti CaCl26H2O’nın verdiği gözlemlenmiştir. CaCl26H2O’nın ısı yalıtımının cama eşit olması ve çok daha ucuz olması bu tipteki pencere sistemleri için en uygunudur.
25
Proje Adı: Bir Aerodinamik Tasarım Aracının Geliştirilmesi ve Elde Edilen Sonuçların Ansys Fluent, Rüzgar Tüneli Deneyi ve Literatürden Elde Edilen Verilerle Karşılaştırılması
Proje Sahibi/Sahipleri: Metin Işık, Mert Tekin
Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
Bölüm: Makina Mühendisliği
Kategori: Isı, Akış, Enerji
Danışman: Sercan Acarer


Bu projede asıl amacımız potansiyel akışı çözen bir nümerik çözücü tasarlamak ve bu çözücüden elde ettiğimiz değerleri Ansys Fluent’te yaptığımız analizlerle, rüzgar tünelinde yaptığımız ölçümlerle ve literatürden elde ettiğimiz verilerle karşılaştırmaktı.

Çalışmamıza öncelikle potansiyel akış ve yöntemleri hakkında literatür taraması yaparak başladık. Gerekli bilgileri edindikten sonra bu çözücü için Vortex panel metodu’nu kullanmaya karar verdik. Nümerik çözücüyü tasarlamak için Matlab programını kullanarak vortex panel metodunu uyguladık. Ayrıca Ansys Fluent’te iki farklı analiz metodunu kullanarak sonuçlar elde ettik. Daha sonra 3 boyutlu yazıcıda ürettiğimiz NACA 0018 profilindeki kanat prototipiyle rüzgar tünelinde deneyler yaptık ve sonuçlar elde ettik.

Bütün bu sonuçları birbiriyle karşılaştırdığımızda literatürden elde ettiğimiz verilerin, Ansys Fluent’ten elde ettiğimiz verilerin ve rüzgar tünelinden elde ettiğimiz verilerin birbiriyle uyumlu olduğunu gördük. Ancak nümerik çözücüden gelen sonuçların diğer sonuçlarla uyuşmadığını gördük. Bunun sebebinin Matlab'da yazdığımız kodlarda bulunan birkaç hatadan kaynaklandığını farkettik. Bu kodların üzerinde çalışılıp nümerik çözücünün geliştirilmesi durumunda doğru sonuçlara ulaşılacağı kanaatine vardık.

24
Proje Adı: Isı Pay Ölçer Sisteminin Tasarımı ve İmalatı
Proje Sahibi/Sahipleri: Yaşar Baran Kaplan
Üniversite: Ege Üniversitesi
Bölüm: Makina Mühendisliği
Kategori: Isı, Akış, Enerji
Danışman: Özay Akdemir


Bu çalışmada ısı değiştirici tesisatlarında ısı taşıyıcı akışkan olarak da adlandırılan sıvı tarafından alınan (soğutma) veya verilen (ısıtma) ısıyı ölçmesi için tasarlanan ölçü aletleri ısı pay ölçerlerin tasarımı ve imalatı gerçekleştirilmiştir. Enerji tasarrufu, adil bir ödeme sistemi ve iklimsel konfor gibi sebeplerden dolayı merkezi ısıtma sistemlerinde yaygın olarak kullanılan ısı pay ölçerde kullanımı kolay, açık kaynak kodlu yazılım ve donanıma sahip bir mikro denetleyici prototipleme platformu olan Arduino kullanılmıştır. Arduino kartı ile kullanılan sıcaklık sensörleri ile gidiş ve dönüş hattı sıcaklıklarının farkını, debi ölçüm sensörü ile de suyun debisini ölçüp tüketilen ısı miktarını belirler.  Ayrıca sensörlerden alınan verilerin Arduino kartı ile işlenerek lcd ekran, wifi  ve sd kart modülleri vasıtasıyla veriler ayrıntılı değerlendirmeler yapabilmek için  doğrudan ısı pay ölçer üzerindeki lcd ekran, internet arayüzlerinden ve bilgisayar ile okunabilecek ve depolanacak şekilde tasarlanmıştır.
23
Proje Adı: Anka İHA ve Heron İHA'nın Aerodinamik Analizi
Proje Sahibi/Sahipleri: Furkan Dilbaz
Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
Bölüm: Makine Mühendisliği
Kategori: Isı, Akış, Enerji
Danışman: Seda Kırmacı Arabacı


Bu çalışmada, aerodinamik performansın iyileştirilmesi için tasarım şeklini ve optimizasyonu araştırmaktadır. Tusaş Anka İHA ve İsrail Havacılık Endüstrileri (IAI) ait Heron adlı İHA karşılaştırıldı. Anka İHA ve Heron İHA Solidworks 3D çizim programında yüzey örgü işlemi kullanıllarak modellendi. Sonra Ansys FLUENT programı kullanılarak iki modelin karşılaştırmalı analiz yapıldı. Anka İHA'nın sürükleme katsayısı , 217 km / s'de Heron İHA'sından% 7,6 daha düşüktür. Heron İHA'nın kaldırma katsayısı, Anka İHA'dan %65 daha düşüktür. Anka İHA, Heron İHA'dan daha fazla yakıt tasarrufuna sahiptir.
22
Proje Adı: Mobil Bir Evaporatif Soğutucunun Geliştirilmesi
Proje Sahibi/Sahipleri: Utku Taylan Acar, Eray Özek
Üniversite: Ege Üniversitesi
Bölüm: Makina Mühendisliği
Kategori: Isı, Akış, Enerji
Danışman: Özay Akdemir


Kapalı bir ortamdaki havanın sıcaklık, nem, temizlik ve hava hareketini insan sağlığına ve konforuna en uygun seviyede tutmak için havanın şartlandırılmasına iklimlendirme denir. İnsanlığın başlangıcından beri kendi konforu ve diğer ihtiyaçlarının giderilmesi için insanoğlu, hava şartlarının değiştirilebilmesi için büyük bir uğraş vermiştir. Tarım ürünlerinden tıbbi malzemelere kadar iklimlendirme, uygun şartlar sağlanmadığı takdirde
bozulacak ürünlerin saklanmasında önemli bir yere sahiptir. Dünyada harcanan enerjinin büyük bir çoğunluğu iklimlendirme faaliyetleri için kullanılmaktadır. İklimlendirme yöntemleri arasında enerji verimliliği yüksek olanlardan biri olan evaporatif soğutma, kurulum ve işletme maliyeti açısından da gelecek için önem arz etmektedir.Bu çalışmada mobil evaporatif bir soğutucunun ölçüm ve kontrol sistemleri ile birlikte tasarımı ve imalatı gerçekleştirilecektir. Bu sayede evaporatif soğutmanın yaygınlaştırılması ve kullanımının kolaylaştırılması amaçlanmaktadır.
21
Proje Adı: Boya Atölyesinde İş Çizelgeleme Problemi
Proje Sahibi/Sahipleri: Ege Duran, Ayben Pınar Kuruç, Gizem Görgülü, İpek Gülhan, Murat Can Doğruyol, Kaan Özsümbül, Batuhan Uğuz
Üniversite: Yaşar Üniversitesi
Bölüm: Endüstri Mühendisliği
Kategori: Endüstri Mühendisliği
Danışman: Adalet Öner, Hande Öztop


Bu projede, paralel olarak çalışan farklı konveyör hızlarına sahip boyahaneler (uniform parallel machines) için, sıra bağımlı hazırlık sürelerini (sequence-dependent setup times) de dikkate alarak iş çizelgelemesi yapılması hedeflenmiştir. Projenin amacı, boyahane bölümünde oluşan toplam gecikme ve erken bitirme durumlarını azaltacak ve bundan kaynaklı ortaya çıkan ara stoku minimuma indirecek verimli bir çizelgeleme modeli ve algoritması oluşturmaktır.

Mevcut sistem incelendiğinde, boyahane bölümündeki işlerde gecikme ve erken bitirme durumları oluştuğu ve buna bağlı olarak ara stok artışı yaşandığı saptanmıştır. Problemin belirlenmesinin ardından, boyahaneden montaja gidecek olan işlerin (ürünler) istenilen tamamlanma tarihleri ve süreleri, boyahanelerin hızları ve askı uzunlukları gibi veriler toplanmıştır. Problemin semptomları ve varsayımları belirlendikten sonra, probleme ilişkin detaylı teknik yazın taraması yapılmıştır. Teknik yazın taramasının ardından, çalışılan probleme uyarlanabilecek iki adet doğrusal programlama modeli belirlenmiştir. Yapılan varsayımlar doğrultusunda belirlenen modeller çalışılan probleme uyarlanmış ve rapor içerisinde sunulmuştur.

İş sayıları 5 ile 11 arasında değişmek üzere ve her bir iş büyüklüğü için beş farklı sayısal örnek olacak şekilde, toplam 35 örnek her iki matematiksel model de kullanılarak IBM ILOG CPLEX Optimization Studio programında çözülmüştür. Ardından, modellerin performansları çözüm süreleri ve kısıt sayıları üzerinden karşılaştırılmıştır. Ayrıca, çalışılan problem NP-zor olduğu için bir sezgisel yaklaşım geliştirilmesine karar verilmiştir.  Proje sonunda, geliştirilen yöntemin kullanıcı dostu bir karar destek sistemi ile birlikte firmaya teslim edilmesi amaçlanmaktadır."

20
Proje Adı: Satın Alınan Kalemlerin Parti Büyüklüğü Optimizasyonu
Proje Sahibi/Sahipleri: Naz Çelik, Merve Başay, Merve Eyüpoğlu, Pırıl Köksal, Yağız Can Çelgin, Ege Özgültekin, Furkan Koç
Üniversite: Yaşar Üniversitesi
Bölüm: Endüstri Mühendisliği
Kategori: Endüstri Mühendisliği
Danışman: M. Arslan Örnek, Damla Kızılay


Pınar Et, şarküteri ve dondurulmuş et ürünleri pazarında geniş ürün yelpazesine sahiptir. Ürün yelpazesinin geniş olması satın alınan kalemlerin artmasına ve planlanmasının kontrolünün zorlaşmasına sebep olmaktadır. Bu noktada, satın-alma ve planlama birimleri üretime hizmet sağlamak ve karlılığı arttırmak için senkronize bir şekilde, ortak bir politika ile çalışmalıdır. Planlama birimi malzeme ihtiyaç planını ile belirlenmiş miktarlarda satın alımlar yapmak isterken, tedarikçilerin asgari parti büyüklükleri ve tedarik süreleri satın alma biriminin sipariş parti büyüklüklerini arttırmaktadır. Bu da planlama departmanının öngördüğü malzeme ihtiyaç sayılarının üzerine çıkılmasına ve dolayısıyla tutulan stok miktarlarının büyümesine neden olmaktadır. Mevcut durumda, planlama ve satın alma birimleri arasında ortak politikayı belirleyen ve iki birimin paralel çalışmasını sağlayabilecek analitik bir yöntem kullanılmamaktadır.  Gözlemlenen semptomlar ışığında, bu proje, şirketin mevcut malzeme planlama sistemini geliştirmek, planlama ve satın alma departmanlarının verdiği kararlar arasındaki dengeyi sağlamak, planlama sürecine ait analitik bir metot bulmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu proje, toplam envanter maliyetlerini en aza indirmeyi, servis seviyesi göz önünde bulundurularak uygun parti büyüklüklerini, sipariş sıklıklarını ve zamanlarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Projeyle birlikte oluşturulan karar destek sistemi kullanıcı dostu olup mevcut durumla karşılaştırıldığında % 93 zamandan kazanç sağlar. Sunulan farklı planlama bakış açıları ile birlikte parti büyüklükleri optimize edilmiş olup stok maliyetleri potensiyel olarak % 28 iyileştirilimiştir.
19
Proje Adı: Düzgün Olmayan Zeminlerde İlerlemeye Uygun Mobil Robot Tasarım ve İmalatı
Proje Sahibi/Sahipleri: Yüksel Taban, Furkan Tanrıkulu, Furkan Tütüncü, İlke Demirhan, Mert Aladağ
Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
Bölüm: Makina Mühendisliği
Kategori: Mekanik, Mekatronik
Danışman: Binnur Gören Kıral, Zeki Kıral, Hasan Öztürk


Bu projede engebeli arazide hareket etmeye uygun ve engelleri aşabilen bir mobil robot tasarımı ve üretimi amaçlanmıştır. Robotun hareket ettirilmesi ve yönlendirilmesi araç gövdesi üzerine bağlanmış sekiz adet servo motor ile gerçekleştirilmiştir.

Mobil robot parçalarının tasarımı, robotun montajı ve sonlu elamanlar yöntemi ile analizi  SolidWorks® programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Motor seçimleri için gerekli moment ve güç hesapları yapılmıştır.  Bunun sonucunda motor seçimleri ve yüksek serbestlik derecesine sahip olması için mekanik elemanların tasarımları yapılmış, uygun üretim yöntemleri belirlenerek üretimleri gerçekleştirilmiş ve maliyet analizi yapılmıştır.

Robotun kontrolü için Arduino Mega kullanılmıştır. Uzaktan erişim için gerekli modül seçimi ile kontrol ve uzaktan erişim modülü için gerekli kodlamalar yapılmıştır. Yapılan çalışmalar ile dört tekerden tahrikli, tekerleri de yön değiştirebilen yüksek hareket kabiliyetine sahip bir mobil araç tasarımı ve üretimi gerçekleştirilmiştir.
Anahtar Kelimeler: Mobil robot, engebeli arazi, yüksek serbestlik derecesi"

18
Proje Adı: Mini Yükleyicinin Elektrik Tahrikli Sürüş Sisteminin Tasarımı
Proje Sahibi/Sahipleri: Canberk Önem, Muhammed Emin Özdemir, Celal Umut Kenanoğlu, Zafer Bozdağ, Emre Erğen, Samedhan Yıldırım
Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
Bölüm: Makine Mühendisliği
Kategori: Mekanik, Mekatronik
Danışman: Gökhan Kiper


Mecalac sponsorluğunda gerçekleşen projemizin amacı, elektrikli hub motorlar ile mini bir iş makinesinin yürütülmesidir. Varolan araçlardaki hidrolik verimsizlikler ve yüksek emisyon değerleri, elektrikli hub motorların kullanıldığı bu projemizin hayata geçmesine katkı sağlamıştır. Aracımız 4 adet 1200 W hub motor ile yürütülmekte ve nokta dönüş sistemi ile kontrol edilmektedir. Aracımızın güç kaynağı, 6 adet derin döngü jel akünün bir araya getirilmesi ile sağlanmaktadır. Aracımızın menzili ortalama olarak 18 km ve ortalama hızı 30 km/s’tir. Aracımız %20’lik bir eğimi sıfırdan kalkış yaparak aşabilmektedir.
17
Proje Adı: Manyetik Akışkan Manipülasyonu İçin Elektromanyetik Tahrik Mekanizması Tasarımı ve İmalatı
Proje Sahibi/Sahipleri: Okan Kavas, Burak Dekin, Mehmet Onat Kalay
Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
Bölüm: Makina Mühendisliği
Kategori: Isı, Akış, Enerji
Danışman: Alpaslan Turgut, Zeki Kıral


Bitirme projesi kapsamında ayçiçek yağı ve Fe3O4 kullanılarak hazırlanan manyetik bir akışkanın tasarlanıp imal edilen bir kanal içerisinde bir hazneden diğerine elektrik motoru tarafından tahrik edilen kayış kasnak sistemi ile taşınan elektromıknatısların yarattığı elektromanyetik alan ile manipüle edilerek taşınması gerçekleştirildi.

Manyetik akışkanın debisi farklı akım değerleri, elektromıknatıslar arasındaki farklı uzaklıklar ve farklı motor devirleri kullanılarak ölçüldü. Elektromıknatıslara 0,6 A, 0,7 A, 0,8 A, 0,9 A, 1,0 A değerlerinde akım verildi. Elektromıknatısların aralarındaki mesafe 16,75 mm, 20,1 mm, 24,3 mm olarak; motor devirleri 8,26 dev/dak, 11 dev/dak, 14,38 dev/dak, 22,9 dev/dak olarak ayarlanıp deneyler gerçekleştirildi. Bu verilen parametrelerle gerçekleştirilen deneyler sonucunda optimal değerler bulundu. Bu optimal değerler 0,9 A, 14,38 dev/dak, 16,75 mm olarak belirlendi.

16
Proje Adı: Numune Tutuculu Zımparalama ve Parlatma Cihazı Tasarımı
Proje Sahibi/Sahipleri: Oğulcan Takak
Üniversite: Ege Üniversitesi
Bölüm: Makine Mühendisliği
Kategori: Mekanik, Mekatronik
Danışman: Rasim İpek


Mikroskop altında yapılan incelemelerin doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi için  yüzeydeki çizik ve deformasyonların en aza indirilmesi gerekir.Zımparalama ve parlatma makinesine bu aşamada ihtiyaç duyulur.
Zımparalama ve  parlatma aşamalarının başarılı bir şekilde tamamlanması incelenen numune hakkında en doğru bilgiye ulaşmayı sağlar, bu hususta dikkat edilmesi gereken numunenin her tarafının eşit ve düzgün bir şekilde zımparalanma ve parlatılmasıdır.

Numunenin kullanıcı tarafından tutularak gerçekleştirilmesi yerine numune tutuculu tasarım, zımparalama ve parlatma işleminin daha hızlı ve başarılı sonuçlar ile sonuçlanmasını sağlar.

15
Proje Adı: Ayaz
Proje Sahibi/Sahipleri: Ferhat Özmen, Burak Emre İşgüder
Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
Bölüm: Makine  Mühendisliği
Kategori: Isı, Akış, Enerji
Danışman: Ünver Özkol


Günümüzde kullanılan elektronik soğutma sistemlerinin yetersiz kalması nedeni ile soğutma sistemlerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Üretilen elektronik elemanların (özellikle CPU, GPU) günden güne daha küçük ve daha çok kapasiteye sahip olanları üretilmektedir. Bu durum daha küçük bir alandan daha yüksek bir ısı çıkışı anlamına gelmektedir. Diğer modern soğutma teknikleri işlemcilerin sahip olduğu küçük alanı soğutmakta yeterli olup fiyat ve uygulanabilirlik açısından uygun değildir. Bunun yerine ısıyı daha büyük bir yüzeye taşıyarak soğutma işlemi daha basit ve fiyat açısından uygun şekilde yapılabilecektir. Bu projede, ısının işlemci yüzeyinden daha geniş bir yüzeye çok etkin bir şekilde yayılması ve atmosfere atılması için bir sistem önerisi verilmiştir. Bu projenin amacı, işlemcinin soğutulmasını diğer soğutma sistemlerinden mümkün olan en düşük hacimli, daha hızlı ve daha etkili bir şekilde sağlamaktır. Bu projede, her bir yüzey üzerinde, gözenekli fitil yapısı içeren ısıyı hızlı ve etkin bir şekilde geniş bir yüzeye dağıtan bir buhar odası ve buna entegre kanat görevi gören ısı boruları ve alüminyum levhalar tasarlanacaktır.
14
Proje Adı: Tuğrul VTOL-UAV
Proje Sahibi/Sahipleri: Hakan Salman, Baybars Yavuz, Tuğberk Yağdı, Raşit Demir, Nazmi Gökçe, Aykut Çok
Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
Bölüm: Makine Mühendisliği
Kategori: Mekanik, Mekatronik
Danışman: Ünver Özkol


Dağlık alanlarda mahsur kalmış insanlar için yapılan arama kurtarma çalışmalarına destek vermek ve mahsur kalan insanlara tıbbi ve temel hayati malzemeler taşımak için geliştirilen Tuğrul, V-TOL özelliğinde insansız hava aracıdır. Tuğrul; dikey kalkış ve dikey iniş yapabilen, kalkış sonrası sabit kanatlı uçuş prensibi ile multicopter dronlardan daha verimli şekilde uçabilen bir İHA'dır. Tuğrul 1 kg yük taşıma kapasitesine, 2 km çapta uçuş menziline ve 30 dk uçuş yapabilme özelliğine sahiptir.
13
Proje Adı: ALESTA-BLA
Proje Sahibi/Sahipleri: Buğra Aybek, Alim Bacakoğlu, Ataberk Tozak, Serhan Kurt, Süleyman Savaş
Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
Bölüm: Makine Mühendisliği
Kategori: Mekanik, Mekatronik
Danışman: Ünver Özkol


Bu projede insansız hava araçları araştırıldı. Mezuniyet projesi kapsamında insansız hava araçları için alternatif bir tasarım çalışması yapılmıştır. Bu bağlamda, kuş benzeri kalkış ve iniş sistemine sahip bir model belirlenmiştir. Günümüzde, birçok amaca hizmet eden insansız hava araçları, önemli problemleri sağladıkları avantajlarla çözmek için kullanılmaktadır. Grubumuz, dağlık bölgelerde hapsolmuş insanlara acil durum çağrıları ve tıbbi malzeme sağlamaktan sorumlu bacak mekanizmasına sahip ve bu bacak mekanizması yardımıyla kalkış yapabilen insansız bir uçak üretmeye çalışıyor. Askeri alanlardaki kullanımlarıyla büyük bir izleyici kitlesinin dikkatini çeken bu uçak, ulaşımın zor olduğu bölgelerde karşılaşılan acil durumlara karşı bir fırsat sağlayabilir ve bölgede karşılaşılan sorunların daha kısa sürede çözülebilmesini sağlayabilir.
12
Proje Adı: Hızlı Tüketim Ürünleri Distribütörleri İçin Periyodik Rotalama
Proje Sahibi/Sahipleri: Onur Çopur, Mert Yıldız, Simru Göven, Ali Övünç Güneri, Berke Yavuz, Ege Can Erdoğan, Doğacan Tanış
Üniversite: Yaşar Üniversitesi
Bölüm: Endüstri Mühendisliği
Kategori: Endüstri Mühendisliği
Danışman: Mahmut Ali Gökçe, Cansu Yurtseven


Proje kapsamında ele alınan problem, bir zaman pencereli periyodik çok depolu gezgin satıcı problemidir. Bu problem, Anadolu Efes A.Ş.’nin yazılım geliştirme işlemlerini yürüten Univera Kurumsal Teknoloji Çözümleri firmasına aittir. Çalışmanın kapsamı, talep verilerinin toplanacağı zaman pencerelerini, müşteri ziyaret frekans kısıtlarına uyarak, hangi satış temsilcisinin hangi müşteriyi, hangi gün ve hangi sırada ziyaret edeceğine karar vererek, satış temsilcileri tarafından kat edilen toplam mesafeyi en aza indirmeye yönelik bir optimizasyon modeli geliştirmektir. Her satış temsilcisi, her gün bir rota üzerinde hareket etmeli ve her müşteri, ziyaret frekanslarına göre haftada bir veya iki defa ziyaret edilmelidir. Bu ziyaretler önceden belirlenen zaman pencerelerine uygun olmalıdır.

Söz konusu problemi çözebilmek için matematiksel model ve sezgisel algoritma geliştirilmiştir. Matematiksel model, küçük boyutlu problemler için satış temsilcilerinin haftanın her çalışma gününde gezdikleri mesafelerin toplamının en düşük olduğu çözüm veya çözümleri bulmaktadır. Bunu yanısıra, genetik algoritma tabanlı olan sezgisel algoritma, çok daha büyük boyutta problemler için en iyiye yakın sonuçlar bulmaktadır. Python ve CPLEX programları kullanılarak kodlanan bu çözüm yöntemleri, Excel tabanlı bir ara yüz geliştirilerek kullanıcı dostu bir karar destek sistemi geliştirilmiştir. Matematiksel model ve sezgisel algoritmanın sonuçları karşılaştırıldığında, sezgisel algoritmanın bulduğu sonuç optimal değerden en çok %6,5 uzak olup, matematiksel modele kıyasla çok daha hızlı çalışmaktadır.

11
Proje Adı: Fotovoltaik Hücrelerden Yararlanarak Bir Otomobilin Havalandırılması
Proje Sahibi/Sahipleri: Raşit Üründü, Buse Uztemur, İnci Ece Erdur, Semih Karasu
Üniversite: Ege Üniversitesi
Bölüm: Makine Mühendisliği
Kategori: Isı, Akış, Enerji
Danışman: Hüseyin Günerhan


Bu projede araç sağlanan yenilenebilir ve temiz enerji ile havalandırılıp, bir otomobilin fazla ısınmasını engelleme ve buna bağlı olarak yakıt tasarrufu amaçlanmaktadır. Dışarıya park edilen araçlarda havalandırma yetersizliği sebebiyle iç ortam sıcaklığı dış ortam sıcaklığına göre oldukça yüksek derecelere ulaşmaktadır. Yüksek sıcaklık plastiklerin ömrünün azalması, zararlı gazların yayılması ve -en önemlisi- bu sıcaklıkların araç çalıştıktan sonra nominal değerlere getirmek için fazla yakıt harcanmasına sebep olur.

Yüksek sıcaklığa sahip iç ortam sıcaklığını azaltmak için havalandırma ve hava değişimi gerekir. Havalandırma seçilecek uygun boyutlu bir fan ile daimi hale getirilmelidir. Fakat seçilecek fan akü ile beslenirse, aküyü bitirebilir. Bunu önlemek için FV(fotovoltaik) hücrelerden yararlanılıp FV hücreleri aracın fazla ısınan yerlerine (örneğin ön cam veya tavan) yerleştirilerek hücrelerden alınacak güç ile fan çalıştırılabilir.
Bu çalışma; TÜBİTAK, 2209-B Sanayi Odaklı Lisans Bitirme Tezi Destekleme Programı kapsamında, Oyak Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş. ortaklığında yapılmıştır. Analitik olarak elde edilen sonuçlar ile projenin uygulanabilirliği karşılaştırılmıştır."

10
Proje Adı: Bir Esnek Akış Atölyesinde Üretim Çizelgeleme ve Karar Destek Sistemi
Proje Sahibi/Sahipleri: Merve Çamlıca, Ayşegül Eda Özen, Nilay Çınar, Gülce Çini, Hasan Bahtiyar Soydan, Alp Arslan, İbrahim Çağcan Çatıkkaş
Üniversite: Yaşar Üniversitesi
Bölüm: Endüstri Mühendisliği
Kategori: Endüstri Mühendisliği
Danışman: Levent Kandiller, Hande Öztop


Bu proje, etkili ve verimli çizelgeleme için gerekli karar destek sistemi yaratmayı amaçlayan bir üretim çizelgeleme projesidir. Projenin kapsamı, Opet Fuchs üretim sisteminde üç ana aşama bulunan ve bu aşamalarda paralel olarak çalışan makineleri çizelgelemek olarak belirlenmiştir. Mevcut sistemde, çizelgeleme yetkilinin deneyimlerine ve tahminlerine dayanarak Excel üzerinde el ile yapılmaktadır. Bu çizelgeleme yöntemi fazla zaman almaktadır ve el ile yapıldığından hatalar oluşturabilmektedir. Verimsiz çizelgelemeden dolayı kapasite boşlukları, gecikmeler ve toplam kurulum sürelerinde artışlar meydana gelmektedir. Şirket bu hataları ortadan kaldırmak ve üretim hattının verimliliğini artırmak için bu projeye ihtiyaç duymuştur.

Opet Fuchs özelinde esnek akış atölyesi çizelgelemesi için özgün bir karmaşık tamsayılı doğrusal programlama formülasyonu, literatürdeki modellerden yararlanılarak Opet Fuchs için özgün olarak yapılmıştır. Amaç fonksiyonu işletmenin beyanına göre ağırlıklı tamamlanma süresinin en küçüklenmesi olarak belirlenmiştir. Ağırlıkların belirlenmesi için ABC analizleri yapılmıştır ve ürünlerin önem katsayıları belirlenmiştir. Gerçek veriler kullanılarak, model IBM-ILOG-CPLEX STUDIO 12.8.0 yardımıyla test edilmiştir. Problem çözümüne özgü Gantt şemaları elde edilmiştir. Beklenen sonuç, Opet Fuchs’a özgü tüm ek kısıtlar sağlanarak en kısa sürede üretimin tamamlanmasıdır. Çözüm sonuçlarına göre model doğrulanmış olup, büyük problemlerin çözümüne yönelik farklı sezgisel yöntemler de önerilmiştir. Ayrıca, önerilen çözüm yöntemleri ile entegre çalışan kullanıcı dostu bir karar destek sistemi geliştirilmiştir.

9
Proje Adı: Elephear
Proje Sahibi/Sahipleri: Yükselcan Gülenler, Mirvahid Mohammadpour Chehrghani, Yunus Cebeci, Bayram Çiğel, Yunus Can Genç
Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
Bölüm: Makine Mühendisliği
Kategori: Isı, Akış, Enerji
Danışman: Erdal Çetkin


Isı eşanjörleri, iki ortam arasında farklı sıcaklıklarda ısı alışverişinde bulunan cihazlardır. Özel bir ısı eşanjörü türü olan kondenserler, ısı değişim süreci boyunca faz değişimini içeren cihazlardır. Tasarımımız, daha verimli ve çevre dostu olan kompakt kondenserin geliştirilmesi ile ilgilidir. Kondenserin kapasitesi 6400 Watt'tır ve ticari buzdolapları için uygundur. Kondenser; dağıtıcı, mikro kanallı boru, kanatçıklar ve bir fan dahil olmak üzere dört ana bölümden oluşur. Dağıtıcı, mikro-kanal tüpler ve kanatçıklar Alüminyum-3003-H16 serisinden imal edilmiştir. Tüplerin içinde çalışan soğutucu akışkan R600a'dır. Tüplerin dış kısmı ısı transfer yüzeyini arttırmak için oluklu panjurlu kanatçıklarla kaplıdır. Hava, 2720 m3/h debi üreten bir fan kullanılarak kanatçıkların ve tüplerin üzerinden geçirilmektedir. Kondenserin tasarım parametrelerini ortaya çıkarmak için analitik bir yaklaşım kullanılmıştır.

 Diğer taraftan, kondenserin dağıtıcısındaki soğutucu akışkanın dağılımı simülasyonu ticari Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) kodu Ansys® Fluent kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Soğutucu akışkanın dağıtıcıdan homojen olmayarak kanallara dağılımının üstesinden gelmek için yeni bir tasarım önerilmiştir. Sonuçlar, önerilen tasarım sayesinde ortalama debi ile en az debinin geçtiği kanal arasındaki farkın 70%`ten 18%`e düşürüldüğünü göstermektedir. Bu ise her mikrokanaldan etkin bir şekilde ısı geçişi olacağını göstermektedir.

8
Proje Adı: Tahıl Grubu Bitkilerinin Ülke İçi İhtiyacının Karşılanması ve İhracatın Maksimizasyonu için Üretimin Planlanması
Proje Sahibi/Sahipleri: Dilara Durak, Burak Demir, Doğan Kalpaklı, Betül Uzun
Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
Bölüm: Endüstri Mühendisliği
Kategori: Endüstri Mühendisliği
Danışman: Aykan Akıncılar


Tahıl grubu ürünlerin tarım politikasının doğru belirlenmesi ülkemiz için hayati önem taşımaktadır.Tahıl gurubu ürünlerin ithalat verileri incelendiğinde ülke ekonomisine yaklaşık 1.5 milyar dolar civarında bir gider olarak yansıdığı görülmektedir.Türkiyedeki illerin toprak yapısı,nem oranı,yıllık yağış miktarı,dondan etkilenme durumu,her bölgenin her ürün için dekar başına verimi gibi kriterler göz önünde bulundurularak,Türkiye 15 bölgeye ayrılmıştır.Bunun yanında bu ürünlerin önümüzdeki yıl için yurt içi talepleri tahmin edilmiştir.Bu veriler ışığında ilgili ürünlerin tarım politikasını belirlemek için bir matematiksel model geliştirilmiştir. Geliştirilen matematiksel modelin çözüme kavuşturulması ile,ilgili ürünler için bir tarım politikası elde edilmiştir. Bu politikaya göre, ilgili ürünler için ülke kendi kendine yeter duruma gelmiş, dahası ihracat gelirleri ençoklanmıştır. Önerilen politikanın ülke ekonomisine toplam katkısı ise 13 milyar dolar olarak hesaplanmıştır. Doğru bir tarım politikası ile hem tahıl grubu ürünleri için dışa bağımlılık tamamen ortadan kaldırılmış, hem de ülke ekonomisine hatırı sayılır bir katkı sağlanmıştır.
7
Proje Adı: Kablo Kısıtlı Hibrit Yapıda Paralel Mekanizmaya Sahip İnsansı Robot Bacak Tasarımı
Proje Sahibi/Sahipleri: Melih Alkan, Hakan Üremiş, Mustafa Bekleviç, Ali Fedai Güngören,  Fevzi Mert Coşkun, Serdar Hakan Argüz
Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
Bölüm: Makina Mühendisliği
Kategori: Mekanik, Mekatronik
Danışman: Gökhan Kiper


Bu projenin amacı insansı servis robotlarda yürüme fonksiyonunu gerçekleştirebilecek düşük maliyetli iki bacaklı bir yürüme robotunun tasarImı, üretimi ve kontrolüdür. Önerilen iki bacaklı robotun her bir bacağı üç öteleme serbestlik derecesine sahip hibrit yapılı (kablo + rijit uzuv) kablo kısıtlı paralel mekanizmalardan oluşmaktadır. Bacakların kinematik yapısı (UU-2Pa)-P (U: üniversal mafsal, Pa: paralelogram ve P: kayar mafsal) şeklindedir. Bu bacaklar da sabit taban (kalça), orta platform (diz) ve haraketli platform (ayak) bulunmaktadır. İki dönme s.d.’si kalçada bulunmaktadır ve dizin kalçaya göre yatay eksenler etrafında dönmesi kablolardan oluşmuş pasif (uzunluğu değişmeyen) paralelogramlar yardımı ile kısıtlanmıştır. Kablolar gerginken küresel mafsal bağlantıya sahip bir rijit uzva eşdeğerdir. Dik eksen etrafında dönme ise yine kalça ile diz arasında bulunan rijit uzuv ve mafsallar ile kısıtlanmıştır. Diğer s.d.’si alt bacakta dik eksende öteleme sağlamaktadır. Böylece diz ve ayağın sadece öteleme hareketi yapması sağlanmıştır.
6
Proje Adı: Mobil Uygulama ve Bulut Bilişim ile Zeki Optimizasyon: Hazırlık Sürelerinin olduğu Akış Tipi Çizelgeleme Ortamında Gerçek Zamanlı Uygulama
Proje Sahibi/Sahipleri: Beliz Yavaş, Efkan Efe
Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
Bölüm: Endüstri Mühendisliği
Kategori: Endüstri Mühendisliği
Danışman: Şeyda A. Yıldız, F. Burçin Özsoydan


Bu çalışmada birçok üretim işletmesinde sıklıkla karşılaşılan, oldukça karmaşık ve zor bir problem olan üretim çizelgeleme problemi üzerinde durulmuştur. Sözü edilen problemin NP-zor sınıfında olduğu ve bu nedenle özellikle büyük boyutlularının çözümünün güç olduğu bilinmektedir. Ancak problemi asıl olarak zorlaştıran önemli unsurlardan bir tanesi de gerçek hayat üretim koşullarının son derece değişken ve dinamik yapıda olmasıdır. Yöneticilerin farklı konumlarda olabileceği de düşünüldüğünde, bunun gibi durumlarda acil olarak, konumdan bağımsız ve doğru bir şekilde kararlar alınabilmesi son derece önemlidir. Önerilen projede üretim probleminin çözümü için alışık olunan çevrimdışı algoritmalar yerine, bulut bilişim kullanan çevrimiçi çalışabilen bir mobil uygulama geliştirilmiştir. Uygulamanın güvenli ve modüler olarak tasarlanması hedeflenmiştir. Böylece işletmede kullanılabilecek mobil uygulamada tüm çalışanlar kullanıcı adı ve parolaları ile erişim hakkı dahilinde işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir. Ele alınan problemin çözümü için komşuluk tabanlı bir yapay zeka optimizasyon algoritması geliştirilmiştir. Mobil uygulama, sözü edilen optimizasyon algoritmasına ve veri tabanına bulut üzerinden erişebilmektedir. Yetkili kullanıcı tarafından hiyerarşik olarak seçilebilen çoklu amaçlar ve işler için oluşturulabilen çizelgeler ve performans göstergelerini içeren sonuç raporları tekrar mobil uygulamaya aktarılmaktadır. Böylece kullanıcı son kararın alınması aşamasında mobil uygulama aracılığı ile yapay zekâdan faydalanabilmektedir ve aynı uygulamayla süreç performans takibi ve işletme içi bilgi aktarımı gibi temel konulara da olanak sunulmaktadır.
5
Proje Adı: Baskı Presi Tasarımı ve Prototip İmalatı
Proje Sahibi/Sahipleri: Yusuf Saltuk Şimşek, Elif Başak Kuzey, Hakan Arslan, Kader Akyüz, Sezai Zeytindalı, Umut Dalyanlar
Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
Bölüm: Makina Mühendisliği
Kategori: Mekanik, Mekatronik
Danışman: Binnur Görenkıral, Hasan Öztürk, Zeki Kıral


Bu proje kapsamında ulusal pazar da farklı pres üreticilerinin olduğu saptanmıştır ve eksantrik pres için ihtiyaç duyulan mühendislik hesaplamaları da dikkate alınarak bir eksantrik pres tasarımı amaçlanmıştır. Yapılan literatür çalışmaları ile mekanik presler daha yakından tanınarak bunların tasarımında dikkat edilen hususlar ve bu alanda en son yapılan gelişmeler incelendi. Eksantrik presin değişken parametreleri için kinetik ve kinematik analizlerini kolayca hesaplayabilmek adına MATLAB pragramında arayüz oluşturuldu. Presin 3B modeli sistematik konstrüksiyon adımları kullanılarak  SOLİDWORKS programı ile oluşturuldu. Son olarak maliyet analizleri ve üretim planı yapıldı, her bir parça ve alt montaj grubu için imalat teknik resimleri hazırlandın ve eksantrik presin üretimi gerçekleştirildi.
4
Proje Adı: Beyaz Eşyalar İçin Ses Yalıtım Malzemesi Tasarımı ve Üretimi
Proje Sahibi/Sahipleri: Osman Yiğit, Mehmet Ali Ertav, İsmail Akyıldız
Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
Bölüm: Makina Mühendisliği
Kategori: Mekanik, Mekatronik
Danışman: Ayşe Saide Sarıgül


Bu çalışma, düşük frekanstaki gürültünün azaltılması için yeni bir akustik malzeme geliştirilmesi projesidir. Geliştirilen malzemenin Arçelik A.Ş. tarafından üretilen beyaz eşyalarda test edilmesi ve uygun bulunması halinde geleneksel olarak kullanılan ürünler ile yer değiştirmesi planlanmıştır.

Tasarlanan ses yalıtım malzemesi iki bileşenden oluşan hibrit bir yapıdadır. Bunlardan birincisi metamalzeme formunda olup gelen sesin yutulmasını sağlarken diğeri sesi geriye yansıtan kompozit, rijit bir plakadır. Projede, bu iki bileşen ayrı ayrı incelenmiş ve kesitleriyle beraber çalışma prensipleri anlatılmıştır.

Son olarak, imalatı yapılan tasarım için Arçelik A.Ş’de bir çamaşır kurutma makinesi üzerinde testler gerçekleştirilmiştir. Test sonuçları, tasarımın düşük frekanslarda ses yalıtımını başarı ile gerçekleştirdiğini ve geleneksel yalıtıcı malzemeye göre, hem akustik performans hem de hijyen açısından üstün olduğunu göstermiştir.

3
Proje Adı: Elastik Metalmalzemeye Sahip Darbe Yutucu Bir Araç Tampon Tasarımı ve Üretimi
Proje Sahibi/Sahipleri: Emre Üge, Mücahit Karadaş, Mehmet Tahir Vakıfahmetoğlu, Fahri Alihan Uludağ
Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
Bölüm: Makina Mühendisliği
Kategori: Mekanik, Mekatronik
Danışman: Abdullah Seçgin, Ayşe Saide Sarıgül


Günümüzdeki otomobillerde, kaza sırasında açığa çıkan enerji çarpışma kutuları tarafından absorbe edilmektedir. Çarpışma kutuları, çarpmalı bir kaza durumunda darbeyi ilk olarak karşılayan, ortaya çıkan deformasyon enerjisini sönümleyerek otomobil içerisine mümkün olan en az seviyede iletilmesini sağlayan bağlantı elemanlarıdır. Fakat çarpışma kutuları bu enerjiyi azaltmaya yardımcı olsalar da kabin dışına yönlendirme konusunda yeterli tasarıma sahip değillerdir.

Bu tez çalışmasında, kaza sırasında gelen darbeyi hem sönümleyecek hem de yönlendirecek bir tasarım oluşturulup deneyler ile test edilerek üretimi sağlanmıştır.

2
Proje Adı: Bir Dondurulmuş Gıda Şirketinde Dijital Pazarlamanın Marka Yönetimine Etkisinin Duygu Analizi İle İncelenmesi
Proje Sahibi/Sahipleri: Burcu Koca
Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
Bölüm: Endüstri Mühendisliği
Kategori: Endüstri Mühendisliği
Danışman: Hasan Selim


Dijital Pazarlama ve Marka Yönetimi, 21.yy’da şirketler için büyük bir önem arz etmektedir. Teknolojinin büyük bir hızla geldiği bu dönemde geleneksel yöntemler yerini dijital dönüşümlere bırakmıştır. İnternet kullanımı büyüme gösterdikçe sosyal medyada var olan kullanıcı sayısı da artmıştır. İletişim kurma ve haber alma süreçleri hızlanmıştır. Bu dönüşümlerden en çok insan odaklı ilerlediği için sektörlerin pazarlama boyutu daha çok etkilenmiştir. Bu bağlamda sosyal medya mecralarında yürütülen çalışmalar büyük önem arz etmektedir. Günümüz dünyasında şirketlerin bu sosyal medya kanalları ile yapılabilecek en doğru yatırımları yapması gerekmektedir. Bu çalışmada, belirlenen gıda markalarının youtube paylaşımlarına duygu analizi yapılmış olup dijital pazarlama ve marka yönetimi ilişkisi incelenmiştir. Dijital Pazarlama kapsamında ürünler için Özgörkey Gıda’nın hedef pazar araştırmasında referans aldığı küresel gıda markalarının sosyal medya kanalı tespit edilip bu kanala gelen olumlu ve olumsuz yorumları uygulama ara yüz birimleri aracılığı ile çekilmesine karar verilmiştir. Bu verileri modelleyebilmek için son yıllarda en çok kullanılan yöntem Duygu Analizi’dir. Duygu Analizi yöntemiyle müşterilerin ürün, hizmet ve marka hakkında düşüncelerini öğrenebilir buna göre marka süreçlerini iyileştirebiliriz. Bu yöntem ile müşteri-ürün aksiyonlarını kolay bir şekilde her yıl güncelleyerek takip edebiliriz.
1
Proje Adı: Çok Serbestlik Dereceli Yedekli Yeniden Yapılandırılabilir Düzlemsel Paralel Manipülatör Geliştirilmesi
Proje Sahibi/Sahipleri: Sergen Akten, Burak Yusuf Can, Ertan Aras,  Mirza Fatih Atcı
Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
Bölüm: Mekatronik Mühendisliği
Kategori: Mekanik, Mekatronik
Danışman: Erkin Gezgin, Fatih Cemal Can, Duygu Atcı, Levent  Çetin, Barış Bıdıklı, Özgün Başer, Osman Akın


Robot manipülatör sistemlerinde, uç eyleyici hareketi, robot gövdesi uzunluğu üzerinden robot uzayı için hesaplanır. Seri ürün üretim endüstrisinde, uzay teknolojisinde, tıbbi alanlarda, robotların verilen görevi sağlamak için ortak uç eyleyici için beraber çalışması gerekir. Bu eylemin sonucu, robot kontrolünün hesaplanması çok karmaşık olabilir, ayrıca kolektif kontrol yeterli performans ve verimi sağlamayabilir. Bu tip durumlarda, kontrol sistemi uç eyleyici bire bir referans vermek ve sağlamak için paralel hale getirilmelidir. Hareketliliği azaltarak aynı serbestlik özgürlüğün sağlanması kontrolü kolaylaştırır. Paralel kontrolle birlikte kazanılan etkin çalışma alanı, bulunulan alt uzaydaki tüm serbestlik özgürlüğünün kullanılabilmesine izin verir. Bu kontrol tipi ayrıca sistem hassasiyeti ve daha fazla taşıma kabiliyeti sunar. Ancak bu kontrol türü, ihtiyaç duymayan sistemler için daha fazla enerji israfına ve maliyetine neden olabilir, erişilebilir çalışma uzayını düşürür. Bu nedenle, hem avantajları elde etmek hem de dezavantajları önlemek için yeniden  tasarlanıp ve yedeklenebilir olarak paralel ve seri kontrol kazanımıyla çok serbestlik dereceli olarak geliştirilebilir.

 


Daha önce düzenlenen sergi haber ve sonuçlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.


1. ÜNİVERSİTELERARASI BİTİRME PROJELERİ SERGİSİ VE YARIŞMASI (10 Haziran 2011)


2. ÜNİVERSİTELERARASI BİTİRME PROJELERİ SERGİSİ VE YARIŞMASI (7 Haziran 2012)


3. ÜNİVERSİTELERARASI BİTİRME PROJELERİ SERGİSİ VE YARIŞMASI (14 Haziran 2013)


4. ÜNİVERSİTELERARASI BİTİRME PROJELERİ SERGİSİ VE YARIŞMASI (24 Haziran 2014)


5. ÜNİVERSİTELERARASI BİTİRME PROJELERİ SERGİSİ VE YARIŞMASI (19 Haziran 2015)


6. ÜNİVERSİTELERARASI BİTİRME PROJELERİ SERGİSİ VE YARIŞMASI (17 Haziran 2016) 


7. ÜNİVERSİTELERARASI BİTİRME PROJELERİ SERGİSİ VE YARIŞMASI (21 Haziran 2017) 


8. ÜNİVERSİTELERARASI BİTİRME PROJELERİ SERGİSİ VE YARIŞMASI (9 HAZİRAN 2018)